لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۲

نیکی هیلی: عملیات نظامی برای جلوگیری از استفاده آتی اسد از سلاح شیمیایی بود


شورای امنيت سازمان ملل متحد روز شنبه برای بحث درباره تحولات پس از عملیات نظامی مشترک آمریکا، بریتانیا و فرانسه علیه تاسیسات تسلیحات شیمیایی سوریه جلسه‌ای اضطراری داشت. این جلسه به درخواست روسیه تشکیل شد.

اما سازمان ملل متحد درخواست روسیه را برای محکوم کردن حملات نظامی به تاسیسات شیمیایی سوریه رد کرد.

نشست شورای امنیت با سخنرانی نيکی هيلی، نماینده آمريکا در سازمان ملل، همراه بود.

نیکی هیلی گفت: «ما اینجا هستیم چون سه عضو برجسته شورای امنیت سازمان ملل دست به اقدام زدند؛ نه از روی انتقام جویی، نه برای مجازات و نه به عنوان نمایش قدرت. ما دست به اقدام زدیم تا با پاسخگو دانستن رژیم اسد به خاطر جنایت علیه بشریت، جلوی استفاده آتی از تسلیحات شیمیایی را بگیریم.»

سفير آمريکا در سازمان ملل متحد در ادامۀ سخنان خود افزود: «کمپين تحريف روسيه از صبح امروز به شدت در حال فعاليت است. اما تلاش عاجزانۀ روسيه برای جلوگيری از تقابل نمی‌تواند واقعيت را عوض کند. مجموعه‌ای از اطلاعات گسترده وجود دارد که ثابت می کنند، رژيم سوريه در تاريخ ۷ آوريل در دوما به استفاده از سلاح شيميايی دست زد.»

نيکی هيلی در مورد حملات انجام شده گفت: «حملۀ آمريکا قلب مرکز گسترش سلاح‌های شيميايی سوريه را هدف گرفته و با در نظر گرفتن جوانب احتياط برای کاستن از آسيب به شهروندان طراحی شده است. خانم هيلی تأکيد کرد که پاسخ آمريکا قانونی، مشروع، برحق، و موجه است.»

نیروهای نظامی ایالات متحده و متحدانش، فرانسه و بریتانیا، در پی فرمان پرزیدنت ترامپ، جمعه شب ۲۴ فروردین یک رشته حملات موشکی و هوایی را علیه مراکز و انبارهای تسلیحات و تجهیزات شیمیایی دولت سوریه انجام دادند.

این حملات در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حمله شیمیایی نیروهایی دولتی سوریه به مناطق تحت کنترل مخالفان در دوما، صورت گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG