لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی فوری شهروندان آمریکایی «بی‌گناه» زندانی در ایران شد


ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

وزارت خارجه آمریکا بار ‌دیگر خواستار آزادی فوری شهروندان آمریکایی زندانی در ایران شد.

به‌دنبال اظهارات اخیر وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر آمادگی ایران برای تبادل فوری زندانی با ایالات متحده، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ایران آمریکایی‌های بی‌گناه و دیگران را به ناحق بازداشت کرده است و باید فورا آنها را آزاد کند.»

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اطلاع از گفته‌های حسین امیر‌عبداللهیان در کنفرانس امنیتی مونیخ افرود: «این یکی از اولویت های ما است، و ما از ایران می‌خواهیم تا این روند را تسریع کند.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران که در مونیخ آلمان به سر می‌برد، روز شنبه در یکی از نشست‌های کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: «به نظر ما تبادل زندانی یک مسئله بشردوستانه است و ارتباطی به توافق هسته‌ای ندارد. ما می‌توانیم سریعا آن را انجام دهیم.»

اما در پاسخ وزارت خارجه آمریکا با اشاره به نبود هیچ دستاورد تازه‌ای در این زمینه آمده است: «متاسفانه هیچ پیشرفتی در این زمینه برای اعلام نداریم.»

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به حساسیت این مساله برای خانواده‌های افرادی که در ایران حبس هستند، و همچنین لزوم پرهیز انتشار اخبار از سوی منابع ناموثق، تاکید کرد که «هر گونه اطلاعات مربوط به مذاکرات مرتبط با زندانیان» مستقیما از سوی وزارت خارجه آمریکا اعلام خواهد شد.

وی همچنین درباره میزان به هم تنیدگی مساله آزادی زندانیان آمریکایی در ایران با مذاکرات جاری غیرمستقیم با جمهوری اسلامی ایران در وین گفت: «ما مستقل از بحث برجام با موضوع زندانیان برخورد می‌کنیم. بازگرداندن زندانیان به خانه واقعا یک موضوع کاملا فوری است و ما می‌خواهیم که فورا حل شود.»

این سخنگو با اشاره به اظهارات اخیر رابرت مالی گفت که «تصور بازگشت به توافق هسته‌ای در شرایطی که چهار آمریکایی بیگناه در گروگان ایران هستند، بسیار دشوار است.»

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، پیشتر گفته بود آزادی گروگان‌ها در ایران «یک پیش‌نیاز برای احیای برجام» است.

این سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: «ما شبانه‌روز در تلاشیم تا همه شهروندان آمریکایی را که به ناحق در ایران و در دیگر نقاط جهان زندانی هستند به خانه بازگردانیم. ما همچنین با متحدان خود برای آزادی شهروندانشان که در حال حاضر به طور خودسرانه یا به ناحق توسط دولت ایران زندانی هستند، همکاری می کنیم.»

جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین، و ونزوئلا در میان کشورهایی هستند که شهروندان خارجی را دستگیر کرده و از آن‌ها به عنوان اهرم در مذاکرات سیاسی استفاده می‌کنند.

تهران همواره این ادعا را رد کرده و دستگیری این افراد را مربوط به مسائل امنیتی و همکاری با دولت‌های متخاصم عنوان می‌کند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG