لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

انوشه آشوری زندانی دو تابعیتی از اوین به کارزار اعتصاب غذای «بری روزن» برای آزادی گروگان‌ها پیوست


انوشه آشوری (چپ) که در اوین زندانی است اعلام کرد از روز یکشنبه با باری روزن و دیگران که در وین اعتصاب‌غذا کرده‌اند، همراهی می‌کند و اعتصاب خواهد کرد.
انوشه آشوری (چپ) که در اوین زندانی است اعلام کرد از روز یکشنبه با باری روزن و دیگران که در وین اعتصاب‌غذا کرده‌اند، همراهی می‌کند و اعتصاب خواهد کرد.

انوشه آشوری، شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، از روز یکشنبه ٣ بهمن در اعتراض به سیاست گروگان‌گیری جمهوری اسلامی، دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

الیکا آشوری، دختر انوشه آشوری صبح روز شنبه با انتشار ویدیویی در حساب توییتری خود گفت پدرش به نشانه «همبستگی کامل با بری روزن گروگان پیشین آمریکایی، نزار زکا گروگان پیشین لبنانی، و تمامی روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر که شجاعانه در وین دست به اعتصاب غذا زده‌اند»، از روز یکشنبه اعتصاب غذای خود را در زندان اوین آغاز خواهد کرد.

الیکا آشوری در ادامه ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به وضعیت فیزیکی پدرش می‌گوید آقای آشوری امیدوار است با این اقدام خود توجه جهانیان را به مصیبت تمامی افراد خارجی و دوتابعیتی دربند در زندان‌های جمهوری اسلامی جلب کند.

انوشه آشوری در سال ۱۳۹۶ به اتهام جاسوسی توسط جمهوری اسلامی بازداشت و اکنون دوره محکومیت ١٠ سال حبس خود را می‌گذراند.

بری روزن، گروگان سابق سفارت آمریکا در ایران، از روز چهارشنبه ٢٩ دی‌ماه با اقامت در هتل کوبورگ وین محل برگزاری مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهان برای احیای توافق برجام دست به اعتصاب غذا زده است. وی در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا عنوان کرده تا زمان آزادی تمام گروگان‌ها در ایران به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.

پس از آقای روزن، نزار زکا شهروند لبنانی مقیم آمریکا و از زندانیان سابق در ایران، روز جمعه ١ بهمن وارد وین شد و به اعتصاب غذای بری روزن پیوست. وی نیز در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفته تا زمان آزادی تمامی گروگان‌ها به اعتصاب غذایش ادامه خواهد داد.

کایلی گیلبرت مور، استاد دانشگاه استرالیایی-بریتانیایی که به اتهام جاسوسی ۸۰۴ روز در ایران زندانی بود، پنجشنبه یک روز پیش از ورود نزار زکا در پیامی ویدیویی از کارزار بری روزن برای آزادی گروگان‌ها حمایت کرده بود.

در همین روز جمشید برزگر، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، در اعتراض به «قتل» بکتاش آبتین، به اعتصاب غذای آقای روزن پیوست.

در حال حاضر علاوه بر انوشه آشوری چندین شهروند خارجی و یا دوتابعیتی از جمله نازنین زاغری-رتکلیف، مراد طاهباز، عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، ‌مهرداد رئوف (شهروند ایرانی-‌بریتانیایی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی)، ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار)، و بنجامین بریر گردشگر فرانسوی، در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG