لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۰

مکرون به رئیسی: شهروندان فرانسوی فورا آزاد شوند؛ تاکید بر ضرورت تسریع مذاکرات احیای برجام


امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه (آرشیو)
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه (آرشیو)

دفتر امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز یکشنبه اعلام کرد او به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، گفته است که هنوز امکان رسیدن به یک توافق برای لغو تحریم‌ها علیه ایران در ازای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای وجود دارد، اما مذاکرات احیای برجام باید سرعت یابد.

فرانسه، آلمان، بریتانیا، و ایالات متحده برای نجات برجام در تلاش هستند، اما دیپلمات‌های غربی می‌گویند که مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران، که هشتمین دور آن از ۲۷ دسامبر تاکنون ادامه دارد، «بسیار کند» پیش می‌رود.

تهران تعیین هرگونه ضرب الاجل از سوی قدرت‌های غربی را رد کرده است.

کاخ الیزه روز شنبه پس از تماس تلفنی با رئیسی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رئیس‌جمهوری (فرانسه) ضمن تاکید بر اعتقاد خود مبنی بر امکان‌پذیر و ضروری بودن راه‌حل دیپلماتیک، تصریح کرد که هرگونه توافق مستلزم تعهدات روشن و کافی از سوی همه طرف‌ها است.»

کاخ الیزه می‌گوید که رئیس جمهوری فرانسه به رئیسی گفت که با گذشت چندماه از مذاکرات احیای برجام در وین، سرعت دادن به مذاکرات «برای دستیابی سریع به پیشرفت ملموس» لازم است.

به نوشته رویترز، مکرون همچنین بر لزوم نشان دادن یک رویکرد سازنده از سوی ایران و بازگشت ایران به اجرای کامل تعهداتش تاکید کرد.

مکرون در تماس خود با رئیسی همچنین خواستار آن شد که فریبا عادلخواه، یک دانشگاهی فرانسوی-ایرانی که در ژانویه بار دیگر در ایران زندانی شد، فورا آزاد شود. رئیس جمهوری فرانسه همچنین خواستار آزادی فوری بنجامین بریر، جهانگرد فرانسوی، شد. آقای بریر روز سه شنبه گذشته به اتهام جاسوسی به هشت سال زندان در ایران محکوم شد.

پیشتر دفتر رئیس جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که ابراهیم رئیسی با امانوئل مکرون به صورت تلفنی صحبت کرده است. در آن بیانیه، همانطور که در گزارش صدای آمریکا نیز آمده بود، اشاره‌ای به صحبت درباره شهروندان فرانسوی زندانی در ایران نشده بود.

آمریکا نیز مانند فرانسه تاکید کرده است که شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران باید فورا آزاد شوند. رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران پیشتر به رویترز گفته است که تصور احیای برجام بدون آزادی شهروندان آمریکایی دشوار است.

کارشناسان می‌گویند که ایران با بازداشت شهروندان خارجی از آنها برای چانه زنی در روابط سیاست خارجی استفاده می‌کند و در عمل آنها را گروگان گرفته است. رابرت مالی، نسبت به سفر شهروندان خارجی به ویژه دو تابعیتی به ایران هشدار داده‌ است.

طبق بیانیه دولتی ایران، رئیسی به مکرون گفته بود که ایران یک «ضمانت معتبر» برای رسیدن به توافق برجام می‌خواهد. این موضوع را آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران نیز پیشتر اعلام کرده بود.

آمریکا بارها گفته است ضمانت مورد نظر رهبران ایران قابلیت ارائه شدن ندارد. تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی پیشتر، گفته است که در صورت احیای برجام، چون این توافق به تایید کنگره آمریکا نمی‌رسد و به پیمان تبدیل نمی‌شود، یک رئیس جمهوری‌خواه دیگر آن را دوباره «پاره» خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG