لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۳

ویدا مهران‌نیا: وضعیت سلامت احمدرضا جلالی مساعد نیست و دولت سوئد وضعیت زندانیان دوتابعیتی را پیگری نمی‌کند


احمدرضا جلالی احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی- سوئدی محکوم به اعدام در ایران
احمدرضا جلالی احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی- سوئدی محکوم به اعدام در ایران

همسر احمدرضا جلالی به صدای آمریکا گفت که این پزشک دو تابعیتی ایرانی-سوئدی زندانی در ایران به دلیل مشکل چسبندگی روده در بیمارستانی خارج از زندان مورد عمل جراحی قرار گرفته است و وضعیت جسمی او مساعد نیست.

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت، آقای جلالی روز شنبه ۲ بهمن‌ به دلیل چسبندگی روده حاد،‌ به بیمارستانی خارج از زندان اوین منتقل شده و مورد عمل جراحی قرار گرفته است. به گفته خانم مهران‌نیا، همسرش با وجود نیاز به مرخصی درمانی روز یکشنبه ۳ بهمن‌ماه یعنی تنها یک روز پس از عمل جراحی بار دیگر به زندان منتقل شده است.

خانم مهران‌نیا با اشاره به این در سه سال گذشته این دومین بار است که آقای جلالی تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرد افزود: «حال جسمی‌ او با توجه به این که عمل جراحی انجام داده خوب نیست، از سال قبل اجازه تماس تلفنی ندارد و این اطلاعات از طریق بستگانش به ما داده شده و ما نگران وضعیت روحی و جسمیش هستیم.»

او در ادامه به صدای آمریکا گفت: «وضعیت احمدرضا مساعد نیست،‌ چندین سال است که در شرایط روحی و جسمی بدی به سر می‌برد، وزن زیادی کم کرده و امیدواریم دولت‌های اروپایی برای احمدرضا و تمام زندان دوتابعیتی کاری انجام بدهند و تمام تلاششان را برای آزادی این زندانیان انجام دهند.»

خانم مهران‌نیا همچنین در رابطه با آخرین وضعیت پرونده آقای جلالی گفت، مسئولان هیچ توجهی برای اعاده دادرسی نکردند و مقامات اروپایی و پارلمان اروپا هم با وجود وعده‌هایشان برای پیگیری، هیچ پیگیری از طریق روابط بین المللی و سیاسی انجام نداده‌اند.

او در ادامه به صدای آمریکا گفت: «به وضوح روشن است که اگر دولت‌های اروپایی نخواهند برای آزادی زندانیان سیاسی و دوتابعیتی کاری انجام دهند، ‌مطمئنا ایران آنها را آزاد نخواهد کرد.»

همسر احمدرضا جلالی با اشاره به اعتصاب غذای گروهی از زندانیان سابق،‌ و فعالان سیاسی و حقوق بشری در وین گفت: «امیدوارم این اعتصاب‌ها تاثیر داشته باشد، و صد در صد تاثیر خواهد داشت برای این که دولت‌های کشورهای اروپایی و آمریکا باید بدانند که نمی‌توانند از وضعیت زندانیان دو تابعیتی چشم‌پوشی کنند و فقط دنبال روابط سیاسی و اقتصادی با ایران باشند.»

خانم مهران‌نیا در انتهای گفتگوی خود به صدای آمریکا ابراز امیدورای کرد که تمام زندانیان دوتابعیتی در ایران از زندان آزاد شوند و به نزد خانواده‌های خود بازگردند.

احمدرضا جلالی سال ۹۵ وقتی برای دیدن خانواده‌اش از سوئد به ایران رفته بود، بازداشت شد. او سپس توسط دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام آنچه «انتقال اطلاعات محرمانه به موساد» در اوج فعالیت برنامه هسته‌ای ایران عنوان شده، به مجازات اعدام محکوم شد. دیوان عالی ایران نیز درخواست بازبینی این حکم را ظرف کمتر از یک ساعت رد کرد.

اسفندماه سال گذشته، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای خواستار آن شدند که مقامات ایران فورا احمدرضا جلالی را به عنوان شخصیت دانشگاهی ایرانی-سوئدی، که خودسرانه بازداشت شده آزاد کنند.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به خطر سفر شهروندان دوتابعیتی به ایران هشدار داده‌اند. آمریکا و متحدان آن می گویند جمهوری اسلامی ایران از شهروندان خارجی یا ایرانی های دوتابعیتی زندانی به عنوان اهرم فشار در مذاکرات استفاده می کند.

XS
SM
MD
LG