لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

شهروند فرانسوی زندانی در ایران به بیش از هشت سال زندان محکوم شد


تصویر بنجامین بریر در یک تجمع در پاریس که از سوی عده‌ای در حمایت از آزاد شدن او برگزار شد - ۸ ژانویه ۲۰۲۲
تصویر بنجامین بریر در یک تجمع در پاریس که از سوی عده‌ای در حمایت از آزاد شدن او برگزار شد - ۸ ژانویه ۲۰۲۲

دادگاهی در ایران روز سه‌شنبه بنجامین بریر، شهروند فرانسوی زندانی در ایران، را به اتهام جاسوسی مجرم شناخت و او را به هشت سال و هشت ماه زندان محکوم کرد.

فیلیپ والنت، وکیل بنجامین بریر، ضمن اعلام این خبر، حکم صادره را «نتیجه یک روند قضایی مغرضانه و به شدت سیاسی» دانست.

به نوشته رویترز، بنجامین بریر ۳۶ ساله از ماه مه ۲۰۲۰ در ایران نگه داشته شده است.

این شهروند فرانسوی زمانی که با یک مینی‌بالگرد کنترل از راه دور در صحرایی در نزدیکی مرز ترکمنستان و ایران مشغول تصویربرداری بود دستگیر شد.

گردشگران بسیاری در جهان از چنین ابزارهایی برای ضبط تصاویر زیبا استفاده می‌کنند و بسیاری نیز آنها را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند.

مقامات جمهوری اسلامی بریر را به جاسوسی و «تبلیغ علیه جمهوری اسلامی» متهم کردند. او از طریق وکلای خود بارها این اتهامات را رد کرده است.

وکیل آقای بریر در بیانیه‌ای گفت: «این حکم نتیجه یک روند صرفاً سیاسی است.»

والنت گفت، خانواده این مرد جوان که در اعتصاب غذا به سر می برد، «از سلامت جسمی و روانی او به ویژه با اعلام این حکم نگران هستند.» وکیل بریر از مقامات فرانسوی خواست که وارد عمل شوند.

رویترز می‌نویسد که قوه قضاییه ایران به درخواست اظهارنظر این خبرگزاری پاسخی نداده است. وزارت خارجه فرانسه نیز تا زمان تنظیم خبر واکنشی نداشته است.

والنت گفت که محاکمه موکلش یک «بازی مسخره» است و «بنجامین بریر به روشنی، هرگز، از هیچ شکلی از محاکمه عادلانه، در برابر قاضی‌های بی‌طرف، بهره‌ای نبرد.» او گفت بریر به پرونده خود دسترسی نداشته است و نمی‌توانست برای محاکمه آماده شود.

فرانسه یکی از طرف‌های گفت‌وگو با ایران در مذاکرات احیای برجام است.

در سال‌های اخیر سپاه پاسداران ایران ده‌ها شهروند دوتابعیتی و خارجی را عمدتاً به اتهامات جاسوسی و امنیتی دستگیر کرده است. کارشناسان می‌‌گویند که ایران با بازداشت شهروندان خارجی، از آنها برای چانه‌زنی‌های دیپلماتیک و فشار بر کشورهای دیگر استفاده می‌کند.

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، سال گذشته به شهروندان خارجی به ویژه دو تابعیتی‌ها هشدار داد که با سفر به ایران، خود را به خطر نیاندازند. او اخیرا گفت تصویر رسیدن به توافق با ایران بدون آنکه تهران شهروندان آمریکایی را آزاد کند، دشوار است.

XS
SM
MD
LG