لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

سعید عابدینی به صدای آمریکا: مذاکره با گروگان‌گیرها اشتباه است، باید به جمهوری اسلامی فشار وارد کرد


کشیش سعید عابدینی
کشیش سعید عابدینی

سعید عابدینی، زندانی عقیدتی پیشین در ایران که از هفتم بهمن در وین، محل مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت های جهانی به کارزار اعتصاب غذا برای آزادی گروگان‌ها پیوسته است، مذاکره با جمهوری اسلامی را «یک اشتباه» خواند.

کشیش سعید عابدینی، شهروند آمریکایی که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ به اتهام فعالیت تبلیغی مذهبی در ایران زندانی بود، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا تأکید کرد: «نباید با افرادی که کارهای تروریستی در جهان انجام داده‌اند و بارها گروگان‌گیری کرده‌اند مذاکره کرد.»

بری روزن گروگان سابق سفارت آمریکا در ایران، و نزار زکا شهروند لبنانی مقیم آمریکا و از گروگان‌های سابق در ایران، هفته پیش و در حالی که مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ در جریان است، به وین رفتند و با اعتصاب غذا خواستار آزادی تمامی گروگان‌ها در ایران شدند.

سازمان کمک به گروگان‌ها در سراسر جهان با صدور بیانیه‌ای از کسانی که در حمایت از این کارزار اعتصاب غذا کرده‌اند خواست تا «برای حفظ سلامت خود» به آن پایان دهند.

کامران قادری پیشتر اعلام کرد بود به همراه انوشه آشوری به این کارزار پیوسته و در زندان اعتصاب غذا می‌کند. این دو شهروند دو تابعیتی به اتهام های امنیتی در ایران زندانی هستند.

آقای عابدینی با بیان این که علت اصلی شرکت در اعتصاب غذا و تحصن، آزادی گروگان‌های آمریکایی و غربی است، گفت که آنها باید «بدون هیچ قید و شرطی و بدون انجام شدن هیچ مذاکره‌ای آزاد می‌شدند.»

این زندانی عقیدتی و سیاسی پیشین همچنین خواهان توجه خاص به وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران و آزادی بی‌قید و شرط آنها شد و گفت: «ده‌ها مسیحی در زندان‌های ایران داریم و هزاران مسیحی که مجبور شده‌اند به خاطر فشارهای افراطی اسلام افراطی در ایران توسط جمهوری اسلامی و شکنجه‌ها و تهدید‌ها و پرونده‌های باز که برای آنها درست شده ایران را ترک کنند. کشور مسلمان ترکیه کیس‌های پناهندگی آنها را تعیین می‌کند و دیپورت می‌کند و سازمان ملل آنها را رها کرده است.»

وی با تأکید بر تمرکز اعتصاب غذا و تحصن در وین برای آزادی گروگان‌های آمریکایی و کشورهای دیگر در ایران، گفت به سفارت آمریکا در اتریش ایمیل فرستاده و پاسخ گرفته تا در ملاقاتی به طور حضوری مطالباتش را به اطلاع هیئت آمریکایی در این مذاکرات برساند.

سعید عابدینی که در جریان مذاکرات برجام در سال ۲۰۱۵ آزاد شد، اضافه کرد: «فکر می‌کنم فشار حداکثری باعث آزادی گروگان‌های آمریکایی و غربی در ایران خواهد شد و ما از هر روشی که می‌توانیم باید استفاده کنیم و اهرم‌های فشار را افزایش بدهیم.»

وی با نام بردن از کامران قادری شهروند اتریشی ایرانی و نازنین زاغری شهروند بریتانیایی ایرانی و با اشاره به دیگر زندانیان دوتابعیتی که اکنون در ایران زندانی هستند، گفت «این افراد نباید این مدت طولانی در زندان‌ها می‌بودند و الان جمهوری اسلامی پای میز مذاکره بنشیند. این از نظر من اشتباه است و باید هر چه سریع‌تر حل و فصل بشود.»

آمریکا و متحدان آن می گویند حکومت ایران با زندانی کردن شهروندان خارجی و ایرانیان دوتابعیتی به اتهام های نادرست عمدتا امنیتی، از آنها به اهرم فشار در مذاکرات استفاده می کند و از این رو این زندانیان را «گروگان» جمهوری اسلامی می نامند.

در حال حاضر نازنین زاغری-رتکلیف، مراد طاهباز، مهرداد رئوف و انوشه آشوری (شهروندان ایرانی-بریتانیایی) چندین دوتابعیتی و چندتابعیتی دیگر، از جمله عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب و کامران قادری (شهروندان ایرانی‌-اتریشی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی)، ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار) و بنجامین بریر گردشگری فرانسوی در ایران زندانی هستند.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG