لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

همسر کامران قادری به صدای آمریکا: کارزار اعتصاب غذا کمک کرد توجه به گروگان‌ها در ایران بیشتر شود


کامران و هاریکا قادری
کامران و هاریکا قادری

هاریکا قادری،‌ همسر کامران قادری شهروند ایرانی-اتریشی که در ایران در زندان است، می‌گوید کارزار «سازمان کمک به گروگان‌ها در سرتاسر جهان» کمک کرد توجه به وضعیت گروگان‌ها در ایران از جمله کامران قادری بیشتر شود.

خانم قادری روز سه‌شنبه پنجم بهمن در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت:‌‌ «چند سال است در مورد وضعیت گروگان‌ها تلاش و اطلاع‌رسانی می‌کنیم. در همکاری با عفو بین‌الملل، پارلمان اروپا چند قطعنامه در مورد گروگان‌ها در ایران صادر کرده ولی الان فکر می‌کنم اعتصاب غذای بری روزن و نزار زکا امید و چشم‌انداز جدیدی به همراه داشت و توجه مناسبی جلب کرد. با کمک آن‌ها پرونده شوهرم مورد توجه قرار گرفت که به نظرم نتیجه اقدام آن‌ها بود.»

بری روزن، گروگان سابق سفارت آمریکا در ایران، و نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا و از گروگان‌های سابق در ایران، هفته پیش و در حالی که مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران در جریان است، به وین رفتند و با اعتصاب غذا خواستار آزادی تمامی گروگان‌ها در ایران شدند.

سازمان کمک به گروگان‌ها در سرتاسر جهان در بیانیه‌ای از کسانی که در حمایت از این کارزار اعتصاب غذا کرده‌اند خواست که «برای حفظ سلامت خود» به آن پایان دهند.

کامران قادری پیشتر اعلام کرد بود به همراه انوشه آشوری به این کارزار پیوسته و در زندان اعتصاب غذا می‌کند.

هاریکا قادری در این مورد و این که آیا همسرش به اعتصاب غذا پایان می‌دهد گفت:‌ «نمی‌دانم ولی در تماس تلفنی بعدی به او خواهم گفت سازمان «کمک به گروگان‌ها در سرتاسر جهان» درخواست پایان اعتصاب غذا کرده و من هم امیدوارم او اعتصاب غذایش را پایان دهد، چرا که شرایط جسمی او خیلی خوب نیست و فشار خون دارد و زندان و اعتصاب غذا برایش بسیار دشوار است و این تصمیمی است که کامران باید بگیرد و امیدوارم به اعتصاب غذا پایان دهد.»

خانم قادری در این مورد که آیا مشخص شده دلیل بازداشت همسر او چیست و یا مقامات ایران به دنبال چه هستند گفت: «به من مستقیم نگفته‌اند، ولی از برخی منابع شنیده‌ام انتظارشان تبادل زندانی در اروپا است. کدام کشور اروپایی را نمی‌دانم ولی اتریش نیست.»

هاریکا قادری در مورد آخرین اخبار از وضعیت همسر خود گفت:‌‌ «یک ساعت پیش تماس تلفنی داشتم با کامران، گفت حالش خوب است و چند خبر به او دادم که در وین چه می‌گذرد. کمی برای ما امیدواری ایجاد شده است که شاید دولت اتریش و دیگر کشورها به پرونده او و یا دیگر دو تابعیتی‌ها در ایران توجه کنند.»

در حال حاضر علاوه بر نازنین زاغری-رتکلیف، مراد طاهباز، مهرداد رئوف و انوشه آشوری (شهروندان ایرانی-بریتانیایی) چندین دوتابعیتی و چندتابعیتی دیگر، از جمله عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب و کامران قادری (شهروندان ایرانی‌-اتریشی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی)، ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار) و بنجامین بریر گردشگری فرانسوی در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG