لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

با رای سنا «مایک پمپئو» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) شد


مایک پمپئو ۵۳ ساله، پیشتر در مقام نماینده مجلس خواستار سفر به ایران شده بود.
مایک پمپئو ۵۳ ساله، پیشتر در مقام نماینده مجلس خواستار سفر به ایران شده بود.

با رای سنای آمریکا مایک پمپئو نماینده سابق مجلس نمایندگان ایالات متحده، به عنوان رئیس جدید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سازمان سیا شد.

عصر دوشنبه ۵ بهمن جلسه بررسی اعتبارنامه آقای پمپئو با حضور سناتورهای موافق و مخالف او برگزار شد. ساعت هفت عصر رای گیری برگزار شد و از صد سناتور سنای آمریکا ۶۶ به پمپئو رای مثبت دادند و ۳۲ نفر به او رای منفی دادند. آقای پمپئو برای احراز این سمت تنها به ۵۲ رای نیاز داشت.

از جمله موافقان او، جیمز لنکفورد سناتور جمهوریخواه اوکلاهما بود که از او بخاطر برنامه های تازه اش در سازمان سیا حمایت کرد.

برای تازه ترین خبرها، حساب توئیتر صدای آمریکا را دنبال کنید:

در مخالفت با پمپئو، مارتین هنریچ، سناتور دموکرات از نیومکزیکو به موضع وی در قبال توافق هسته ای ایران اشاره کرد و گفت در جلسه بررسی اعتبارنامه با حضور آقای پمپئو او گفت که به عنوان رئیس سازمان سیا وظیفه اش نظارت بر اجرای برجام است. این درحالی است که آقای پمپئو در زمان عضویت در مجلس نمایندگان آمریکا با این توافق مخالفت کرده بود. او چطور می تواند این تناقض را توضیح بدهد.

برای تازه ترین خبرها، حساب توئیتر صدای آمریکا را دنبال کنید:

برنامه پمپئو برای سفر به ایران

مایک پمپئو ۵۳ ساله، عضو مجلس نمایندگان آمریکا از یکی از حوزه های انتخابیه ایالت کانزاس است. او در سال ۲۰۱۱ توانست عضو مجلس نمایندگان شود.

برای ایرانی ها نام آشنایی است. آقای پمئپو در حالی از سوی دونالد ترامپ نامزد ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا شد که یک سال پیش، او به همراه دو نماینده دیگر با حضور در دفتر حفاظت از منافع ایران در شهر واشنگتن، درخواست سفر به ایران را در آستانه برگزاری انتخابات مجلس و خبرگان مطرح کرد.

در نهایت بعد از مدتی، در خواست آنها از سوی ایران رد شد. این سه نماینده پاسخ ایران را «شرم آور» دانستند.

بیشتر بخوانید: پرونده ایرانِ «مایک پامپئو»

آقای پمپئو در چند گفتگو با صدای آمریکا انتقاداتی علیه توافق هسته ای ایران مطرح کرد. وی همچنین گفته است تجارت با ایران که همچنان از تروریست ها حمایت می کند، به نفع هیچ شرکتی نیست.

مانع تراشی دموکرات ها

رای گیری برای اعتبارنامه مایک پمپئو در حالی برگزار شد که پیش از این، دموکرات ها با استفاده از یکی از چند کارت باقیمانده شان، جلوی تایید او را در روز جمعه گذشته گرفتند.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید گفت: «دموکرات های سنا در نامزدی مایک پمپئو اخلال ایجاد کرده و با مسئله امنیت ملی سیاست بازی می کنند.»

جمهوریخواهان امیدوار بودند که تا جمعه گذشته بتوانند تمهیدی بیندیشند که آقای پمپئو و دیگران تایید صلاحیت شوند اما تنها دو نفر از این سد گذشته و تایید صلاحیت شدند: ژنرال جیمز متیس برای وزارت دفاع و جان کلی برای ریاست سازمان امنیت ملی.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، روز شنبه در بازدید از مقر سیا در ایالت ویرجینیا گفت: «همه اعضای کابینه را خواهیم آورد، اما کار بعضی کمی بیشتر از بقیه طول می کشد.»

او درباره صلاحیت مایک پمپئو گفت که من چند گزینه برای ریاست سازمان سیا داشتم اما وقتی مایک را دیدم، گفتم بقیه گزینه ها را لغو کنید، او بهترین گزینه است.

جمهوریخواهان می گویند که در سال ۲۰۰۹ رئیس جمهوری قبلی با نامزدهای تایید صلاحیت شده بیشتری وارد کاخ سفید شد. سناتور مک کین گفت: «به خوبی به یاددارم که در ژانویه ۲۰۰۹ سنا در اولین روز تحلیف هفت عضو کابینه را تایید کرد. هفت نفر، نه دو نفر.»

او گفت: «به چه دلیل است که ما پیش نمی رویم و تیم امنیت ملی رئیس جمهوری را به او تحویل نمی دهیم، آن هم وقتی که بیش از هر زمان دیگری در تاریخ اخیر، به آن احتیاج داریم؟»

بهانه دموکرات ها برای کند کردن روند تایید گزینه های کابینه آقای ترامپ این است که آنان در اعلام مسائل مالی و بررسی های اخلاقی و رفتاری خود کند عمل کرده اند.

سنای آمریکا قرار است جلسات رای گیری درباره نامزدی وزارت خزانه داری، انرژی، و بهداشت و همچنین آژانس حفاظت از محیط زیست را برگزار کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG