لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

ترامپ در اولین بازدید به عنوان رئیس جمهوری آمریکا به سازمان سیا رفت


آقای ترامپ سخنرانی کوتاهی در جمع کارکنان ارشد سازمان سیا داشت
آقای ترامپ سخنرانی کوتاهی در جمع کارکنان ارشد سازمان سیا داشت

دونالد ترامپ در نخستین روز کامل ریاست جمهوری خود، از آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا، سی آی ای بازدید کرد. او در این بازدید ضمن دفاع از کارنامه گزینه پیشنهادی خود برای ریاست سازمان سیا، از رسانه ها برای آنچه «کم گزارش کردن تعداد مردم» در مراسم تحلیف خود نامید، انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رئیس جمهوری جدید ایالات متحده در این بازدید «غیرمعمول» قرار است در میان جمعی ۳۰۰ نفره از کارکنان این سازمان در منطقه «لانگلی» ایالت ویرجینیا سخنرانی کرد.

آقای ترامپ در سخنرانی خود درباره مایک پمپئو گزینه خود برای ریاست سازمان سیا گفت من چند گزینه برای این سمت داشتم اما وقتی مایک را دیدم، گفتم قرار با همه گزینه های دیگر را لغو کنید چون او انتخاب من است.

وی افزود: مایک در هاروارد درس خوانده، شاگرد اول بوده، سپس به ارتش رفته و بعد برای کنگره در انتخابات شرکت کرد و موفق شد. او افقی جدید برای این سازمان باز می کند.

ترامپ در بخش دیگری به دلیل بازدیدش از سازمان سیا اشاره کرد و گفت می دانید که من برخی رسانه ها اختلاف نظر شدیدی دارم. آنها به نظرم غیر صادق ترین آدم های روی زمین هستند. در هفته های اخیر آنها طوری سعی کرده اند فضا را ترسیم کنند که انگار من با جامعه اطلاعاتی مان مشکل دارم. من اکنون اینجا هستم که نشان دهم آنها غلط می گویند.

ترامپ افزود: آنها متاسفانه دروغ می گویند. دیروز در مراسم تحلیف من یک میلیون تا یک و نیم میلیون حضور داشتند اما اتفاقی یکی از تلویزیون ها را دیدم که جاهای خالی را نشان می داد و مدعی بود ۲۵۰ هزار نفر آمده اند. این دروغ است.

بازدید آقای ترامپ از سازمان سیا در حالی است که پیش از این، آقای ترامپ نسبت به ادعای این نهاد اطلاعاتی عمده ایالات متحده مبنی بر دخالت روسیه در هک کردن کمیته ملی حزب دموکرات در جریان مبارزات انتخاباتی انتقاد کرده است.

وی در هفته‌های اخیر سی آی ای را به انتشار پرونده‌ای متهم کرده است که حاوی اطلاعات غیرقابل تایید درباره او بوده و گفته می‌شود توسط روس ها جمع آوری شده است.

دیدار پرزیدنت ترامپ از سی آی ای پس از آن صورت می گیرد که دموکرات ها موفق شدند تایید صلاحیت مایک پمپئو در سنا را که آقای ترامپ برای ریاست این سازمان پیشنهاد کرده است، تا روز دوشنبه به تعویق بیاندازند.

جمهوریخواهان ضمن انتقاد از تاخیر تایید بررسی صلاحیت آقای پمپئو، گفته‌اند این سازمان مهم اطلاعاتی آمریکا نباید بدون رهبری باقی بماند.

آقای ترامپ، قبل از دیدار از سی آی ای، به همراه خانواده اش در مراسم دعا در کلیسای جامع واشنگتن شرکت کرد.

در ادامه واکنش های جهانی به ریاست جمهوری آقای ترامپ، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ضمن تبریک به وی بر همکاری بین دو کشور در تمامی زمینه ها تاکید کرد و گفت «به دو نکته در این رابطه اشاره می کنم. اول، اعتقاد راسخ دارم که همکاری بر پایه قوانین، ارزش های مشترک و نظام اقتصادی بین المللی، نظام بازرگانی بین المللی و ادای سهم مان به ائتلاف های نظامی، بهترین گزینه است. دوم، رابطه فرا قاره ای کم اهمیت تر از گذشته نخواهد بود و من برای تقویت آن کار می کنم. گرچه اختلاف نظر داریم، اما راه حل ها و دیدگاه های آشتی جویانه مشترک زمانی پیدا می شوند که نظراتمان را با احترام متقابل رد و بدل کنیم.»

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان نیز ضمن تبریک به پرزیدنت ترامپ، ادامه حمایت آمریکا از کشورش را حیاتی توصیف کرده است.

پرزیدنت ترامپ همچنین امروز در توییتر خود از حضور مردم آمریکا در واشنگتن برای مراسم تحلیف تشکر کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG