لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۴

وزارت خارجه ایران: درخواست سه عضو کنگره آمریکا برای سفر به ایران بررسی می شود


مایک پمپئو، لی زلدین و فرانک لو سه عضو مجلس نمایندگان آمریکا در دفتر حافظ منافع ایران
مایک پمپئو، لی زلدین و فرانک لو سه عضو مجلس نمایندگان آمریکا در دفتر حافظ منافع ایران

در پی درخواست سه عضو کنگره آمریکا برای سفر به ایران، وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که موضوع صدور روادید برای این نمایندگان بررسی خواهد شد.

یک روز پس از اینکه مجید تخت روانچی، معاون وزیر امور خارجه ایران هدف از تصمیم سه عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا برای سفر به ایران را "تبلیغات و جنجال آفرینی" خواند، سخنگوی وزارت امور خارجه به خبرنگاران گفت که تقاضای سفر این نمایندگان همچون دیگر آمریکایی ها بررسی می‌شود.

حسین جابری انصاری روز دوشنبه، ۱۹ بهمن به خبرنگاران گفت که موضوع صدور روادید برای اتباع ایالات متحده آمریکا در کمیته ویژه‌ای بررسی می‌شود و درخواست این نمایندگان نیز در همین کمیته مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

با وجود این، او سفر این سه نماینده آمریکایی را تبلیغاتی دانست و با اشاره به اینکه این نمایندگان قصد خود را دیدن انتخابات ایران از نزدیک عنوان کرده‌اند، گفت: "سیاست ایران به طور کامل جلوگیری و مخالفت با هر گونه مداخله خارجی در امور داخلی کشور است."

سه نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته‌اند که مایلند به ایران سفر کنند.

مایک پمپئو، لی زلدین، و فرانک لوبیوندو از دفتر حافظ منافع ایران تقاضای ویزای ایران کرده اند.

آقای پمپئو به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت که او و دو نماینده دیگر در نامه به آیت الله خامنه‌ای و فرمانده سپاه پاسداران توضیح داده‌اند که انتخابات مجلس ایران را بسیار با اهمیت می‌دانند و مایلند روند انتخابات را از نزدیک تماشا کنند.

ایران هنوز پاسخ روشنی به درخواست سفر این نمایندگان نداده است. انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است هفتم اسفند برگزار شود.

XS
SM
MD
LG