لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۷

پرونده ایرانِ «مایک پامپئو»


یادداشتی در روزنامه وال استریت جورنال

مایک پامپئو، عضو جمهوریخواه کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، به همراه سناتور تام کاتن، عضو کمیته اطلاعات سنای آمریکا، در تابستان ۲۰۱۵ در بازدیدی از آژانس بین المللی انرژی اتمی از وجود دو توافق جانبی محرمانه در ارتباط با توافق هسته ای ایران (برجام) اطلاع پیدا کردند.

دولت اوباما این توافق های جانبی را در اختیار کنگره قرار نداده بودند. جان کری، وزیر خارجه آمریکا، مدعی بود که هرگز آن ها را نخوانده است. این دو سند از جمله دلایل مخالفت پمپئو با برجام بوده است.

لیبرال ها مایک پامپئو، قانونگذار ایالت کانزاس، را یک تندرو می دانند، اما حقیقت این است که او از خود شخصیتی مستقل و پرسشگر به نمایش گذاشته است.

حال مایک پامپئو از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا، برای مدیریت سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا معرفی شده است.

دو توافق محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایرانی ها اجازه داد که خودشان از مجتمع نظامی پارچین که مشکوک به آزمایش های هسته ای بوده است نمونه برداری کنند و پرسش ها درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران بی پاسخ بماند.

از زمان اجرای برجام دولت اوباما به افزایش ذخیره اورانیوم و آب سنگین ایران و آزمایش موشک های بالیستیک واکنش منفی نشان نداده است.

مایک پامپئو پیش از این که به عنوان مدیر سی آی ای معرفی شود در توئیتی گفته بود خواهان تصحیح برجام است. گزینه پیش روی دولت ترامپ پایبندی به برجام در عین اجرای سفت و سخت آن است. دولت ترامپ همچنین می تواند اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران در ارتباط با تروریسم و نقض حقوق بشر را دوباره از سر بگیرد.

به عقب بازگرداندن برجام در یک شب اتفاق نخواهد افتاد و دولت ترامپ باید از خطاهای دیپلماتیک پرهیز کند. حضور مایک پامپئو به عنوان مدیر سی آی ای این اطمینان خاطر را به همراه دارد که دست کم وقتی ایران تعهداتش را زیر پا بگذارد آمریکا آن را بی تعارف عنوان خواهد کرد.

* برگردان فارسی این مطالب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG