لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۷

آغاز بررسی اعتبارنامه گزینه‌های پیشنهادی ترامپ برای وزارت دفاع و سازمان سیا


جیمز متیس (راست) و مایک پمپئو گزینه های پیشنهادی برای وزارت دفاع و سازمان سیا
جیمز متیس (راست) و مایک پمپئو گزینه های پیشنهادی برای وزارت دفاع و سازمان سیا

جلسه بررسی اعتبار نامه دو گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای وزارت دفاع و سازمان اطلاعات مرکزی موسوم به سازمان سیا روز پنجشنبه آغاز شد.

در کمیته نیروهای مسلح سنا، جیمز متیس در مقابل سناتورهای دو حزب جمهوریخواه و دموکرات قرار گرفته است. آقای متیس ۶۶ ساله که ارتشبد بازنشسته تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا است، از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ در دولت اوباما رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا بود. او جانشین دیوید پترائوس شده بود. وی در حالی بعد از ۴۴ خدمت بازنشست شد که پیشتر رسانه ها دلیل بازنشستگی زود هنگام او را اختلاف نظر او با رئیس جمهوری درباره نحوه برخورد با ایران می دانند.

وال استریت پیشتر در گزارشی خبر داد که در سال ۲۰۱۱ متیس به اوباما پیشنهاد کرده بود در واکنش به ارسال موشک توسط ایران، آمریکا نیز به سایت های هسته ای ایران حمله موشکی داشته باشد.

همزمان با بررسی اعتبارنامه متیس، مایک پمپئو دیگر گزینه ای دونالد ترامپ برای سازمان اطلاعات مرکزی موسوم به سازمان سیا در جلسه کمیته اطلاعاتی سنا حضور دارد.

این عضو ۵۳ ساله مجلس نمایندگان، در حال حاضر نماینده یکی از شهرهای ایالت کانزاس است و از سوی ترامپ به عنوان گزینه ریاست بر سازمان سیا انتخاب شده است.

پمپئو از مخالفان بستن بازداشتگاه گوانتانامو است و در یکسال اخیر از جمله مخالفان توافق هسته ای با ایران است.

پمپئو یکسال پیش همزمان با برگزاری انتخابات مجلس، خواستار حضور و نظارت بر این انتخابات شده بود که درخواست او از سوی ایران رد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG