لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

سه عضو مجلس نمایندگان آمریکا: می خواهیم روند انتخابات ایران را از نزدیک ببینیم


مایک پمپئو، لی زلدین و فرانک لو سه عضو مجلس نمایندگان آمریکا در دفتر حافظ منافع ایران
مایک پمپئو، لی زلدین و فرانک لو سه عضو مجلس نمایندگان آمریکا در دفتر حافظ منافع ایران

سه نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته‌اند که مایلند به ایران سفر کنند.

مایک پمپئو، لی زلدین، و فرانک لوبیوندو از دفتر حافظ منافع ایران تقاضای ویزای ایران کرده اند.

آقای پمپئو در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا در این باره جزئیات بیشتری را شرح می دهد.

سه عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا خواستار سفر به ایران شده اند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

این عضو جمهوریخواه کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا و دو نماینده دیگر کنگره در نامه ای به آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران، گفته‌اند انتخابات پیش رو در ایران را فرصتی تاریخی برای مردم ایران می‌دانند: "می خواهیم روند انتخابات را مشاهده کنیم. زیرا مسیر ایران را در سال های آتی تعیین خواهد کرد. می خواهیم ببینیم آیا انتخابات واقعاً آزاد و عادلانه است؟"

آقای پمپئو می گوید اگر ادعای باراک اوباما و جان کری وزیر خارجه درباره صلح طلبی ایران درست باشد رهبران ایران باید با در خواست صدور ویزا برای آن ها مشکلی نداشته باشند.

این نماینده جمهوریخواه که به عنوان یکی از منتقدان سرسخت توافق هسته‌ای شناخته شده است می‌گوید آمریکایی‌ها می‌خواهند از پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای مطمئن شوند: "این توافق به هرحال صورت گرفته اما کار دشوار اجرای آن است و ما می خواهیم مطمئن شویم ایران عملاً آن چه را که تعهد کرده انجام می دهد و به تعهداتش پایبند است."

هر سه نماینده جمهوریخواه خواستار دریافت مجوز ملاقات با مقام‌های ارشد و دیدار از تاسیسات هسته‌ای و آگاهی از چگونگی آزمایش‌های موشکی اخیر ایران شده اند.

آقای پمپئو همچنین در گفت‌وگو با شهلا آراسته خبرنگار صدای آمریکا گفت وی و دو همکارش مایلند از چگونگی بازداشت چند ساعته ملوانان آمریکایی در ماه گذشته و وضعیت زندانیان دیگر آمریکایی در ایران آگاه شوند: "ایران در کانون سیاست خارجی ما قرار دارد. ایران ملوانان ما را بازداشت کرد. زمان زیادی برده شد تا چهار آمریکایی زندانی در ایران آزاد شوند. هنوز آمریکایی‌های دیگری نیز در ایران گروگان هستند."

نشریه هیل، که اخبار کنگره آمریکا را منعکس می‌کند می‌گوید سیامک نمازی، بازرگان آمریکایی ایرانی تبار در ایران زندانی است و ایران از وضعیت رابرت لوینسون مامور پیشین پلیس فدرال آمریکا که از سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، اطلاع دارد.

XS
SM
MD
LG