لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

گسترش تحریم‌های آمریکا علیه الیگارش‌های روس؛ عملیات «دستگیری دزدسالار» آغاز شد


رومن آبراموویچ
رومن آبراموویچ

بخش انگلیسی صدای آمریکا- ایالات متحده چهارشنبه دوم مارس، تلاشی همه جانبه را برای شناسایی و مصادره دارایی‌های روس‌های ثروتمندی که حامی رژیم ولادیمیر پوتین هستند، به عنوان بخشی از پاسخ واشنگتن به تهاجم نظامی مسکو به اوکراین آغاز کرد.

عنوان این طرح ابتکاری که به رهبری وزارت دادگستری ایالات متحده اجرا می‌شود «دستگیری دزدسالار» (کِلِپتوکَپچر)‌ است و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در سخنرانی سه‌شنبه شب خود درباره وضعیت کشور در کنگره به آن اشاره کرد.

دادستان کل آمریکا، روز چهارشنبه ضمن اعلام خبر تشکیل این کارگروه گفت، هدف این طرح اجرای یک مجموعه تحریم‌های تنبیهی اقتصادی است که از هنگام حمله روسیه به اوکراین، علیه مسکو وضع شده است.

مریک گارلند همچنین گفت که وزارت دادگستری ایالات متحده از تمامی اختیارات قانونی خود برای مصادره دارایی‌های افراد و نهادهایی که ناقض این تحریم‌ها هستند، استفاده خواهد کرد.

مریک بی. گارلند، دادستان کل آمریکا
مریک بی. گارلند، دادستان کل آمریکا

وی تاکید کرد ایالات متحده «در تلاش برای تحقیق، دستگیری، و محاکمه افرادی که اقدامات جنایتکارانه‌شان به دولت روسیه امکان ادامه این جنگ ناعادلانه را می‌دهد، کوتاهی نخواهد کرد.»

به عقیده کارشناسان، شناسایی و توقیف این دارایی‌ها نیازمند ترکیبی از جمع‌آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل داده‌ها، و همکاری با شرکای بین‌المللی است که در تحقیقات جنایی رایج است.

هر چند که توقیف دارایی‌ها، قایق‌ تفریحی، هواپیمای شخصی، آپارتمان و موارد دیگر در گذشته نیز انجام شده است، ولی دامنه عملیات کنونی بسیار گسترده‌تر خواهد بود.

این فرآیند به دلیل چالش‌هایی که در زمینه ثبت اموال و دارایی‌های افراد ثروتمند وجود دارد که در اکثر موارد توسط شبکه پیچیده‌ای از شرکت‌های صوری و نهادهای مختلف اداره می‌شود، آسان نخواهد بود.

از هنگام اعلام تحریم‌های آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، و سایر متحدان علیه بانک‌های روسیه و میلیاردرهای حامی پوتین، قایق‌های تفریحی بزرگی که متعلق به الیگارش‌های روسی هستند یا گمان می‌رود متعلق به آنها باشند، به سرعت از بنادر کشورهایی که به تحریم‌ها پیوسته‌اند، خارج می‌شوند.

قایق منتسب به ایگور سچین از حامیان پوتین که در فرانسه ضبط شد
قایق منتسب به ایگور سچین از حامیان پوتین که در فرانسه ضبط شد

تعدادی از این قایق‌های مجلل به جمهوری مالدیو، مجموعه‌ای از جزایری در اقیانوس هند، رفته‌اند که معاهده‌ای برای استرداد به آمریکا ندارد.

چهارشنبه، رومن آبراموویچ مالک تیم فوتبال چلسی در لندن اعلام کرد این‌ باشگاه را می‌فروشد و ۲ میلیارد دلار وام خود را نیز به این مجموعه می‌بخشد.

این در حالی است که یکی از قانونگذاران بریتانیا روز سه شنبه در مجلس عوام گفت که این میلیاردر روسی که به ولادیمیر پوتین نزدیک است، در حال فروش تعدادی از املاک لوکس خود در لندن است.

به عقیده کارشناسان، الیگارش‌های روس ممکن است سعی کنند با قربانی کردن دارایی‌هایی مشخصی که می‌توان به آسانی به آنها مرتبط کرد، رضایت دولت‌های غربی را جلب کنند و مانع از بین رفتن اموال و سرمایه‌‌های پنهان خود شوند.

XS
SM
MD
LG