لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۳

ورزشکاران روسیه و‌ بلاروس از حضور در پارالمپیک زمستانی پکن محروم‌ شدند


ولادیمیر پوتین، در حال گقتگو با ورزشکاران پارالمپیک روسیه
ولادیمیر پوتین، در حال گقتگو با ورزشکاران پارالمپیک روسیه

کمیته بین‌المللی پارالمپیک حضور ورزشکاران روسیه و بلاروس در مسابقات پارالمپیک ۲۰۲۲ پکن را ممنوع کرد.

این کمیته صبح روز پنجشنبه، دوازدهم اسفند، پس از تشکیل جلسه ویژه‌ای در فاصله یک روز به آغاز سیزدهمین دوره بازی‌های زمستانی پارالمپیک پکن، تصمیم گرفت از حضور ورزشکاران روسیه و‌ بلاروس در این رقابت‌ها جلوگیری کند.

اندرو پارسونز، رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک، که روز گذشته از حضور ورزشکاران این دو‌ کشور زیر پرچم این کمیته خبر داده بود، درباره این‌ تغییر رای در کمتر از ۲۴ ساعت گفت: «ما در تصمیم دیروز خود سلامت و بقای بلندمدت پارالمپیک را مد نظر داشتیم. ما به شدت به اصول و ارزش‌هایی که این جنبش را به شکل امروز آن تبدیل کرده است، افتخار می‌کنیم. با این حال، وضعیت به سرعت در حال تغییر است و اکنون ما در موقعیتی منحصر‌به‌فرد و غیرممکن قرار داریم.»

اندرو پارسونز، رئیس کمیته بین‌المللی پارالمپیک
اندرو پارسونز، رئیس کمیته بین‌المللی پارالمپیک

رئیس کمیته بین‌المللی پارالمپیک گفت که اعضای این کمیته طی ۱۲ ساعت گذشته در تماس‌های متعددی اعلام کرده‌اند که «اگر در تصمیم خود تجدیدنظر نکنیم، احتمالاً عواقب سنگینی برای بازی‌های زمستانی پارالمپیک ۲۰۲۲ پکن وجود خواهد داشت.»

وی گفت که چندین کمیته ملی پارالمپیک‌ کشورها نیز «تماس گرفتند و‌ تهدید کردند که در صورت حضور روسیه و‌ بلاروس در این بازی‌ها شرکت نخواهند کرد.» پارسونز با اشاره به اهمیت امنیت ورزشکاران و نامناسب بودن «وضعیت در دهکده المپیک» بر اهمیت جاری بودن «روح بازی جوانمردانه» تاکید کرد و گفت که به منظور «حفظ یکپارچگی این بازی‌ها و ایمنی همه شرکت‌کنندگان، ما تصمیم گرفتیم تمامی ۸۳ ورزشکار روسیه و‌ بلاروس را محروم کنیم.»

دهکده بازیهای پارالمپیک ۲۰۲۲ پکن
دهکده بازیهای پارالمپیک ۲۰۲۲ پکن

او با تاکید بر باور این کمیته مبنی بر عدم ادغام ورزش و سیاست، این ورزشکاران را «قربانی اقدامات دولت‌های‌شان» خواند و ابراز امیدواری کرد که شرایط تغییر کند و گفت‌وگوها کاملاً بر ورزش و تغییر زندگی افراد دچار معلولیت متمرکز باشد.

پیشتر ورزشکاران روسیه به دلیل رسوایی دوپینگ دولتی در المپیک ۲۰۱۴ سوچی و‌ پنهان‌کاری مسئولان ورزش آن کشور مجازات شدند و آنها چندین سال با پرچم و‌ نام کشور روسیه مسابقه ندادند و‌ زیر پرچم کمیته ملی المپیک ‌رو‌سیه مسابقه می‌دادند.

ورزشکاران روسیه و بلاروس قرار بود زیر پرچم کمیته بین المللی پارالمپیک در بازیها شرکت کنند
ورزشکاران روسیه و بلاروس قرار بود زیر پرچم کمیته بین المللی پارالمپیک در بازیها شرکت کنند

کمیته بین المللی پارالمپیک روز چهارشنبه ۱۱ اسفند روسیه و بلاروس را از جدول مدال‌های پارالمپیک ۲۰۲۲ حذف کرد. ولی به ورزشکاران این دو کشور اجازه داده بود در این بازی‌ها با پرچم کمیته بین‌المللی پارالمپیک حضور پیدا کنند.

این کمیته همچنین «نشان افتخار پارالمپیک» را که به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، اهدا کرده بود، باز پس گرفت و اعلام کرد تا زمانی که وضعیت فعلی در اوکراین ادامه داشته باشد هیچ رویدادی در روسیه و‌ بلاروس برگزار نخواهد شد.

در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، فدراسیون های بین المللی ورزشی همچون فیفا، یوفا،فدراسیون جهانی بوکس، تنیس روی میز، اتومبیلرانی، جودو، تکواندو، والیبال و اتحادیه جهانی کشتی ورزش روسیه و بلاروس را تحریم کردند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG