لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۸

وزیر خارجه آمریکا: ولادیمیر پوتین بیش از هر زمان دیگری منزوی شده است


آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا - آرشیو
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا - آرشیو

وزیر امور خارجه ایالات متحده می‌گوید اقدام واشنگتن در علنی کردن تصمیم حمله روسیه به اوکراین نقش مهمی در اجماع جهانی و اتحاد به‌دست آمده اخیر علیه روسیه داشته است.

آنتونی بلینکن روز چهارشنبه در نشست مطبوعاتی خود بلاروس را تهدید کرد که اگر به پشتیبانی از تهاجم روسیه به اوکراین ادامه دهد، با مجازات‌های بیشتری مواجه خواهد شد.

او‌ با اشاره به این که مسکو سرکوب رسانه‌هایی که «حقیقت را گزارش می‌کنند» تشدید کرده، گفت در خلال تحریم‌های اعمال شده توانایی و قابلیت‌های روسیه بسیار محدود شده و «این تاثیرات تنها محدود به امروز نیست، بلکه برای سال‌ها باقی خواهد ماند.»

آقای بلینکن با اشاره به این که رئیس‌جمهوری روسیه در برآوردهای خود درباره واکنش آمریکا دچار خطای محاسباتی شده است، گفت ولادیمیر «پوتین اگر می‌خواهد در مقام رهبری ایفای نقش کند، باید بگذارد سربازان به خانه‌هایشان برگردند.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه اظهارات خود بار دیگر بر پیگیری دیپلماسی برای پایان دادن به بحران کنونی تاکید کرد و گفت که پیگیری روش‌های دیپلماتیک در زمانی که تفنگ‌ها شلیک می‌کنند و تانک‌ها پیشروی می‌کنند، شدنی نیست.

وی با اشاره به سفر آتی خود به مقر ناتو در بروکسل و دیدار از کشورهای خط مقدم دفاع این پیمان نظامی غربی و دیگر کشورهای حوزه بالتیک گفت، برخلاف پوتین که بلوف می‌زند، آمریکا روی حرف خود ایستاده و بر عزم خود در ناتو متعهد است.

آنتونی بلینکن در ادامه تاکید کرد «همانطور که رئیس‌جمهوری بایدن گفته است، از هر اینچ قلمرو متحدانمان در ناتو دفاع می‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG