لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۸

بیانیه فعالان فرهنگی ایران در محکومیت تهاجم روسیه به اوکراین


حمله روسیه به مناطق مسکونی در اوکراین
حمله روسیه به مناطق مسکونی در اوکراین

گروهی از کنش‌گران عرصه فرهنگ و هنر ایران با انتشار بیانیه‌ای اعتراضی، تهاجم نظامی روسیه به اوکراین را محکوم کردند.

این بیانیه اعتراضی با این نقل قول از فئودور داستایوفسکی، نویسنده روس آغاز شده است: «سراسر زمین از بالا به پایین، آکنده از اشک انسان است.»

در این بیانیه که پنجشنبه ۱۳ اسفند منتشر شد، آمده است که «تمامیت‌خواهان، از میان جنگ و صلح، جنگ را برمی‌گزینند تا با کشتار، ویرانگری و تجزیه دیگر کشور‌ها آسانتر بتوانند بر گستره خودکامگی‌شان بیافزایند.»

نویسندگان این بیانیه در ادامه با اشاره به این که «ایرانیان در دو سده گذشته، پیوسته جنایات بی‌مکافات سردمداران روسیه را شاهد بوده‌اند»، یادآور می‌شوند که آنها «اکنون بیش از دیگران، مردمان سرزمین اوکراین را به خود نزدیک می‌دانند.» آنها حمله روسیه به خاک اوکراین را سندی دیگر «بر اسناد شرم‌آگین تجاوزگری روسیه» دانستند و «سکوت در برابر خودکامگی» را سبب «گسترش زورمداری نابخردانه در جهان» خواندند.

کنش‌گران ایرانی در پایان بیانیه «همگام با آزادیخواهان جهان» تجاوز به خاک کشور اوکراین را محکوم کرده‌اند. این بیانیه اعتراضی با ذکر نام این کنش‌گران فرهنگی و هنری در فضای مجازی منتشر شده است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه با قاطعیت تهاجم روسیه به اوکراین را محکوم کرد. در این نشست اضطراری ۱۴۱ کشور به این قطعنامه رای مثبت دادند، ۳۵ کشور رأی ممتنع دادند، و و تنها ۵ کشور با آن مخالفت کردند.

XS
SM
MD
LG