لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۸

هشدار سازمان ملل متحد: جان ده‌ها میلیون نفر در اوکراین در خطر است


کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید با تشدید درگیری‌ها در اوکراین، جان ده‌ها میلیون نفر در خطر است.

میشل باشله که در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو سخن می‌گفت، همچنین خواستار «توقف فوری» ‌تهاجم روسیه به اوکراین شد.

امینه ژاپاروا، معاون اول وزارت خارجه اوکراین نیز از طریق یک پیام ویدئویی گفت که نیروهای روسی اقداماتی را انجام می‌دهند که «جنایات جنگی» است و خواستار پاسخگو کردن عاملان آن شد.

او گفت نیروهای روسی در اوکراین حقوق بشر را نقض می‌کنند و به طور سیستماتیک اقداماتی می‌کنند که جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت است.

ژاپاروا، پوتین را رهبری «ضعیف» خواند که می‌خواهد خود را قدرتمند نشان دهد و شورا را تشویق به تصویب قطعنامه‌ای کرد که اوکراین و متحدانش از جمله ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا برای تحقیقات بین‌المللی ارائه کرده‌اند.

دادستان عالی دیوان بین‌المللی کیفری به خبرگزاری رویترز گفته است که این نهاد روز پنجشنبه تیمی را برای آغاز تحقیقات در رابطه با جنایات جنگی احتمالی عازم اوکراین کرده است.

شیبا کراکر، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفت: «ما در این لحظه شاهد یکی از بدترین موارد نقض‌ منشور ملل متحد در زمان خود هستیم و باید با هم همکاری کنیم تا دولت روسیه را در قبال این اقدام پاسخگو قرار دهیم».

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان نیز خواستار «تحقیقات فوری» برای بررسی نقض حقوق بشر توسط روسیه در جریان تهاجم این کشور به اوکراین شده است.

XS
SM
MD
LG