لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۸

پیام‌های رابرت مالی و لیز تراس در سالگرد حبس مراد طاهباز: ایران فورا کسانی را که «ناعادلانه زندانی شده‌اند» آزاد کند


از راست: مراد طاهباز، سیامک نمازی، باقر نمازی و عماد شرقی
از راست: مراد طاهباز، سیامک نمازی، باقر نمازی و عماد شرقی

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، خواستار آزادی مراد طاهباز و دیگر شهروندان بریتانیایی زندانی در ایران، همچنین سیامک‌ و باقر نمازی، و عماد شرقی شد.

آقای مالی روز دوشنبه ۲۰ دی در پیامی در توئیتر نوشت:‌ «دولت ایران چهار سال است که مراد طاهباز، شهروند بریتانیایی و آمریکایی را در زندان اوین نگه داشته است.»

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران افزود: «مراد یک پدر، حامی محیط زیست و قربانی سرطان است. ایران باید او، نمازی‌ها، عماد شرقی، و هموطنان بریتانیایی مراد را فورا آزاد کند.»

الیزابت تراس، وزیر خارجه بریتانیا، نیز روز دوشنبه در پیامی در توئیتر با اشاره به چهارمین سالگرد «حبس ناعادلانه مراد طاهباز» در ایران، گفت:‌ «ایران باید او و دیگر شهروندان بریتانیایی را که ناعادلانه زندانی شده‌اند آزاد کند و به آنها اجازه دهد به خانواده‌های خود ملحق شوند. این عذاب ترسناک باید تمام شود.»

در حال حاضر در ایران شهروندان بریتانیایی-ایرانی از جمله نازنین زاغری رتکلیف، انوشه آشوری و مهرداد رئوف در زندان هستند.

در میان دیگر زندانیان دو یا چند تابعیتی زندانی در ایران می‌توان به احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب و کامران قادری (شهروندان ایرانی‌-اتریشی) و ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار) اشاره کرد.

بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی هم دو سال است در ایران در زندان به سر می‌برد.

وزارت خارجه ایالات‌ متحده بار‌ها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشور‌های دیگر، از جمله ایرانیان دو تابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی‌قید و شرط آن‌ها شده‌ است. تحلیلگران می‌گویند ایران از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی امتیاز بگیرد.

XS
SM
MD
LG