لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

خواهر بنجامين بریر، گردشگر فرانسوی: مقامات ایرانی برادر من را «گروگان» گرفته‌اند


عکسی که بنجامين بریر در جریان سفرش به ایران منتشر کرد. (آرشیو)
عکسی که بنجامين بریر در جریان سفرش به ایران منتشر کرد. (آرشیو)

بنجامین بریر (برایر)، گردشگر فرانسوی که در ایران در زندان است در اعتراض به برخوردار نبودن از حقوق خود به عنوان زندانی، اعتصاب غذا کرده است. خواهر او می‌گوید برادرش در یک «وضعیت سیاسی» گرفتار شده است و مقامات ایرانی او را گروگان گرفته‌اند.

بلندین بریر، خواهر بنجامین، روز سه‌شنبه هفتم دی و در گفت‌وگوی اسکایپی با کامبیز توانا خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «برادرم از روز ۲۵ دسامبر اعتصاب غذا را شروع کرد چون اجازه نداند برای مراسم کریسمس با ما که خانواده او هستیم تماس بگیرد. چند نامه هم برایش فرستاده شده بود که به او ندادند و برای همین شروع کرد به اعتصاب غذا تا نشان دهد چقدر این وضعیت که او ۲۰ ماه است آن را می‌گذراند سخت است و نشان دهد وضع بحرانی است و باید حرکتی صورت گیرد.»

خانم بریر در مورد وضعیت فعلی برادرش و این که آیا در مورد سرنوشت پرونده به خانواده او اطلاعی داده شده یا نه، گفت خانواده‌اش غیر از وضعیت جسمی و روانی برادرش، هیچ اطلاعی دیگری از او ندارند.

او وضعیت ارتباط با برادرش را نوعی «شکنجه روانی برای او و خانواده‌اش» دانست و افزود:‌ «برای چند ماه، هر سه هفته یک بار می‌توانست زنگ بزند. ولی الان به نظرم نوعی شکنجه روانی است چون یک روز قبل به ما خبر می‌دهند که فردا می‌توانید به او زنگ بزنید بعد فردا می‌شود و می‌گویند نه نمی‌شود. ما هر دقیقه تلاش می‌کنیم ولی هر چه زنگ می‌زنیم ارتباط برقرار نمی‌شود. او هر روز برای استفاده از حقوق روزانه خود به عنوان یک زندانی از جمله تلفن زدن باید مبارزه کند. این برای او و ما شکنجه روانی است.»

بنجامين بریر، خردادماه سال پیش در نزدیکی مرز ترکمنستان از سوی نیرو‌های امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و در دادگاه انقلاب مشهد به «جاسوسی» و «تبلیغ علیه نظام» متهم شد. او در حال حاضر در زندان وکیل آباد مشهد به سر می‌برد.

بلندین بریر در مورد اتهام‌های برادرش گفت:‌ «بنجامین فقط مسافر و گردشگر است و به کشورهای مختلف می‌رود. در ایران اوضاع برای او خوب بود، مناظر خیلی خوبی دید و با مردم خیلی خوبی هم ملاقات کرد. با کمک پهپاد عکاسی می‌کرد. ولی وقتی می‌گویم پهپاد منظورم یک نوع ارزان از پهپاد و بیشتر چیزی شبیه اسباب‌بازی است که آنلاین خریده بود. برای همین او را به جاسوسی متهم کردند.»

خانم بریر افزود:‌ «دلیلی برای زندانی نگه داشتن او وجود ندارد. او یک گردشگر است و باید آزاد شود و نباید در میانه سیاست قرار گیرد. او حالا در یک وضعیت سیاسی گرفتار شده و مقامات ایرانی او را گروگان گرفته‌اند. موضوع همین است.»

بلندین بریر در مورد وضعیت فعلی برادرش در زندان گفت: «تمامی تماس‌ها ضبط می‌شود، پس نمی‌تواند هر چه که سرش آمده را بگوید ولی خوب شکنجه جسمی نمی‌شود که این خودش خبر خوبی است. او می‌گوید وضعیت سختی دارد. کسی از اطرافیان او انگلیسی یا فرانسوی حرف نمی‌زند. زندانی‌هایی مانند کسانی که محکوم به اعدام شده‌اند در کنار او هستند که زندگی در آن شرایط سخت است. تنها کاری که می‌کند و به او آرامش می‌دهد، ساخت صنایع دستی با چرم است و با آن کیف درست می‌کند. ۲۰ ماه است که وضعیت او همین است، کمی کار دستی، کمی خواندن غذا و بعد خواب و همین.»

به گفته خانم بلندین، در حال حاضر دو وکیل روی پرونده برادرش کار می‌کنند که یکی در فرانسه و دیگری در ایران است. خانواده بنجامین بریر همچنین می‌گویند با وزارت خارجه فرانسه در تماس هستند و جلساتی هم با آن‌ها داشته‌اند.

بنجامین بریر در حال حاضر دسترسی کنسولی دارد و هر دو یا سه ماه یک بار نماینده کنسولی را می‌بیند و نامه‌هایی را که خانواده برای او نوشته‌اند، تحویل می‌گیرد.

در حال حاضر علاوه بر نازنین زاغری-رتکلیف، مراد طاهباز، و انوشه آشوری، چندین دوتابعیتی و چندتابعیتی دیگر، از جمله عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب و کامران قادری (شهروندان ایرانی‌-اتریشی)، ‌مهرداد رئوف (شهروند ایرانی-‌بریتانیایی)، و ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار)، در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG