لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۸

تلاش مقامات ایران برای «مصادره کردن غم پرواز» هواپیمای اوکراینی؛ خانواده‌ قربانیان: از شما بیزاریم


برخی مقامات فعلی و پیشین جمهوری اسلامی در اظهاراتی واقعه شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای مسافری اوکراینی را در کنار ماجرای کشته شدن قاسم سلیمانی مطرح کرده‌ و آنها را «در کنار هم» دانسته‌اند؛ اما برخی از خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲ این اظهارات را «مصادره کردن غم پرواز» می‌دانند.

پرواز شماره پی‌اس۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین ۱۸ دی ۱۳۹۸ با شلیک دو موشک سپاه پاسداران در نزدیکی تهران سرنگون شد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن، که اغلب شهروندان دوتابعیتی متولد ایران بودند، کشته شدند.

کانادا، بریتانیا، سوئد و اوکراین که بیشتر مسافران آن پرواز شهروند این چهار کشور بودند، یک گروه هماهنگی ایجاد کردند تا حکومت ایران را پاسخگو و وادار به پرداخت غرامت کنند.

ابراز «همدلی» اخیر برخی مقامات جمهوری اسلامی با خانواده قربانیان این فاجعه در حالی است که این گروه هماهنگی در بیانیه‌ای نوشته که با وجود تلاش‌های آنها در دو سال گذشته برای حل این موضوع از طریق مذاکره، «گروه هماهنگی» تشخیص داده است که تلاش‌های بیشتر برای مذاکره با ایران «بی‌ثمر» است.

به گزارش رسانه‌های ایران، کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران روز جمعه ۱۶ دی در خطبه‌های نمازجمعه با اشاره به واقعه سرنگون کردن هواپیما با شلیک موشک سپاه گفت: «خانواده‌های این عزیزان بسیار نجیب، اصیل و بدهکار شهدا و انقلاب بودند و دشمن را مأیوس کردند.»

او که هم‌زمان «رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور» است، گفت خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی «داغ مضاعفی» در کنار «داغ سلیمانی» دیدند و «انشاءالله عزیزان هواپیمای اوکراینی با شهید سلیمانی و سید الشهدا (ع) محشور شوند.»

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در دولت حسن روحانی، هم با انتشار عکس کفش کودکی به جا مانده از سرنگونی هواپیما نوشت: «در دلم غصه‌ای گره‌گیر است...»

چند تن از خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ به این توییت واکنش نشان دادند.

از جمله، جواد سلیمانی همسر الناز نبیئی از مسافران کشته شده هواپیمای اوکراینی، در توییتی از آذری جهرمی پرسید: «شما همونی نیستید که در آبان ۹۸ اینترنت رو قطع کردید که بچه های مردم رو به خاک و خون بکشید؟ یادت هست؟ همونجا که جمجمه پویا رو سوراخ کردید، محسن محمدپور، نیکتا اسفندانی، ابراهیم کتابدار و … دلت غصه عاقبت خودت رو بخوره.»

امیر ارسلان، با معرفی خود به عنوان «دایی کردیا» یکی از کودکان جان باخته در واقعه سرنگونی پرواز پی‌اس۷۵۲ با اشاره به توییتر آذری جهرمی نوشت: «اندوه از دست دادن کردیا، اوین، هیوا و همه همسفرانشان اندوه خانواده من و مردم است. بی شرفان را به این اندوه راهی نیست. از شما بیزاریم.»

حامد اسماعیلیون که همسرش پریسا و دخترش ریرا را در واقعه سرنگونی هواپیما از دست داده نیز در همدلی با دایی کردیا، اظهار داشت: «متاسفم که خشمت را دوچندان می‌کنند. از اصلاح‌طلب زبون‌تر پیدا نمی‌شود. حال، رانده شده از قدرت و از مردم به فکر مصادره کردن غم پرواز افتاده‌اند. کردیا دختر همه‌ ماست و این عکس، نماد خشم جمعیِ همه‌ ماست که بی‌شرافتان را به آن راهی نیست.»

معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری در دولت حسن روحانی، در توییتی با کنار هم گذاشتن واقعه سرنگون شدن هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران، کشته شدن قاسم سلیمانی و جان باختن عده‌ای در مراسم تشییع جنازه او در کرمان، از هشتگ «من هم شمعی روشن می‌کنم» استفاده کرد و نوشت: «سه عزا: یکی بزرگتر از دیگری.»

مسیح علینژاد، فعال حقوق بشر و مجری و مفسر برنامه تبلت در صدای آمریکا در واکنش به توییت‌های آذری جهرمی و ابتکار نوشت: «اگر ما در کنار روشن کردن شمع برای کشته‌شدگان، عکس‌های قاتلان‌ را هم به آتش می‌کشیدیم، شما بازجویان و گروگان‌گیران‌‌ جرات نمی‌کردید چنین وقیحانه نمک بر زخم بپاشید. مردمی که برای کشته‌شدگان این حکومت شمعی می‌‌افروزند، نماد سلیمانی و‌ خامنه‌ای و تک تک شما را هم به آتش می‌کشند.»

تلاش مقامات فعلی و پیشین حکومت جمهوری اسلامی ایران برای کنار هم گذاشتن این وقایع در حالی است که روز گذشته مجسمه قاسم سلیمانی ساعاتی پس از نصب در یک میدان در شهرکرد به آتش کشیده شد.

XS
SM
MD
LG