لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

پرزیدنت ترامپ با سران کانادا و مکزیک توافق جدید تجاری را به جای «نفتا» امضا کرد


قرارداد جدید در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در آرژانتین امضا شد.
قرارداد جدید در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در آرژانتین امضا شد.

در حاشیه نشست رهبران گروه ۲۰ در آرژانتین، سران آمریکا، کانادا و مکزیک یک توافق جدید تجاری امضا کردند که جایگزین قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نفتا می شود.

پرزیدنت دونالد ترامپ، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و انریکه پنیا نیتو رئیس جمهوری مکزیک جمعه ۹ آذر، این توافق را در بوئنوس آیرس امضا کردند.

رئیس جمهوری آمریکا ساعتی بعد از امضای توافق گفت این قرارداد بزرگترین و مهمترین در تاریخ تجارت سه کشور است.

امضای توافق جدید یک موفقیت برای پرزیدنت ترامپ است که پیشتر گفته بود نفتا یک قرارداد علیه منافع آمریکا است. رئیس جمهوری آمریکا از زمان کارزار انتخاباتی گفته بود همه توافق هایی که منافع آمریکا را تامین نکند، کنار می گذارد. او پیش از این توافق هسته ای با ایران را کنار گذاشت و همچنین از پیمان تغییرات آب و هوایی کنار رفت.

در توافق «قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی» (نفتا) محدودیت های تجاری و سرمایه گذاری میان آمریکا، کانادا و مکزیک کنار گذاشته شده بود و تعرفه‌های تجارت محصولات کشاورزی بین سه کشور برداشته شد. رئیس جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود.

قراردادی که امروز امضا شد، «توافق ایالات متحده-مکزیک-کانادا» (به انگلیسی: United States–Mexico–Canada Agreement) یا به اختصار یو اس ام سی اِی (USMCA) نامیده می شود که جایگزین نفتا می شود.

بنا بر این توافق، دامداران و تولیدکنندگان محصولات لبنی آمریکا دسترسی بیشتری به بازار کانادا خواهند داشت. در مقابل آمریکا برای خودروهای کانادایی تعرفه جدیدی وضع نخواهد کرد. همچنین، حداقل حقوق اکثر کارگران در صنعت خودروسازی هر سه کشور باید ۱۶ دلار باشد. کارگران مکزیکی تا به حال حقوق کمتری دریافت می‌کردند.

توافق جدید قرار است از سال ۲۰۲۰ اجرایی شود.

این توافق بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون دلار از تبادلات تجاری بین آمریکا، کانادا و مکزیک را در بر خواهد گرفت و تنها پس از تصویب پارلمان های هر سه کشور به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

نشست سران

پرزیدنت ترامپ روز جمعه پیشاپیش آغاز رسمی نشست دو روزه سران کشورهای گروه ۲۰ در بوئنس آیرس، با موریسیو ماکری رئیس جمهوری آرژانتین، کشور میزبان نشست امسال، دیدار کرد.

آقای ترامپ در حاشیه این نشست گفت: «ما خیلی وقت است همدیگر را می شناسیم. ما درباره خیلی چیزهای خوب برای آرژانتین و آمریکا گفتگو خواهیم کرد، از جمله درباره فروش تسلیحات نظامی و چیزهای دیگر. اما مثل گذشته ها خیلی حرف ها داریم. تقریبا ۹۵ درصد حرف‌های ما درباره تجارت خواهد بود.»

موریسیو ماکری رئیس جمهوری آرژانتین نیز به نوبه خود از پرزیدنت ترامپ و آنچه حمایت های اقتصادی و امنیتی آمریکا از آرژانتین خواند قدردانی کرد.

پرزیدنت ترامپ در طول نشست دو روزه گروه ۲۰ با شماری از رهبران شرکت کننده، از جمله شی جین پینگ رئیس جمهوری چین، دیدار و گفتگو خواهد کرد.

مناقشه تجاری بین دو کشور بر نشست امسال گروه ۲۰ سایه انداخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG