لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۹

ادامه گفتگوهای نفتا زیر سایه تعرفه های سنگین فولاد و آلومنیوم


نمایندگان کشورهای آمریکا، کانادا و مکزیک برای جمع بندی آخرین دور گفتگوها در مورد «نفتا» یا پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی، روز دوشنبه ملاقات می کنند.

پیشنهاد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای افزایش شدید تعرفه های واردات فولاد و آلومینیوم بر این گفتگوها سایه افکنده است.

انتظار می رود دونالد ترامپ پیشنهاد افزایش ۲۵ درصدی تعرفه واردات فولاد و پیشنهاد افزایش ۱۰ درصدی واردات آلومینیوم به آمریکا را اواخر هفته جاری نهایی کند؛ اقدامی که نماینده تجاری آمریکا، وزیر خارجه کانادا، و وزیر اقتصاد مکزیک را در موقعیت دشواری برای گفتگو قرار می دهد.

پرزیدنت ترامپ به این موضع اشاره کرده است که اگر در نفتا بازنگری شود و یک توافق جدید و «منصفانه» حاصل شود، حاضر است کانادا و مکزیک را شامل تعرفه های جدید پیشنهادی فولاد و آلومینیوم نکند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین خواستار آن شده است که کانادا مقررات ورود محصولات کشاورزی آمریکا را کاهش دهد و مکزیک نیز برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر به آمریکا اقدامات بیشتری انجام دهد.

به گزارش رویترز، انتظار می رود که وزیران کانادا و مکزیک، نماینده تجاری آمریکا را تحت فشار بگذارند تا در مورد چگونه مستثنی شدن از تعرفه های جدید پیشنهادی، اطلاعات بیشتری به آنها بدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG