لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۵

پرزیدنت ترامپ رسما تعرفه جدید واردات فولاد و آلومینیوم را افزایش داد


همزمان با اعلام رسمی وضع تعرفه جدید بر واردات فولاد و آلومینیوم، که با واکنش اعتراض‌آمیز برخی طرف‌های تجاری آمریکا روبرو شده، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده وعده داد در برابر «دوستان واقعی» آمریکا «انعطاف‌پذیری» نشان خواهند داد.

پرزیدنت ترامپ عصر پنجشنبه در مراسمی در کاخ سفید پیش از امضای ابلاغیه اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی بر واردات آلومینیوم، تاکید کرد این تنها یک مساله اقتصادی نیست، بلکه یک مساله امنیت ملی برای ایالات متحده است.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به این که بخش عمده ای از نیاز صنایع کشور به فلزات از طریق واردات تامین می شود، گفت ما می‌خواهیم هواپیماها و تجهیزات نظامی خود را با فلزات و آلومینیوم تولیدی خودمان بسازیم و وقت آن رسیده این مشکل را حل کنیم.

وی همچنین اعلام کرد تعرفه های جدید تا ۱۵ روز آینده اعمال نخواهند شد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در توئیتر نوشته بود «ما باید از صنایع فولاد و آلومینیوم خود محافظت کرده و آنها را بسازیم و در عین حال در مقاطعی انعطاف پذیری و همکاری فوق العاده با آنها که (دوست) واقعی هستند ... و برخورد منصفانه با ما در هر دو حوزه‌‌ تجاری و نظامی دارند، به خرج دهیم.»

وی در سخنرانی عصر امروز نیز که قبل از امضای فرمان تعرفه های جدید ادا کرد، گفت که تولیدات فولاد و آلومینیوم در داخل ایالات متحده از مالیات معاف خواهند بود و تولیدکنندگان خارجی را هم تشویق کرد که تاسیسات خود را در داخل آمریکا بسازند.

یک مقام کاخ سفید چهارشنبه شب به خبرگزاری رویترز گفته بود که رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد کانادا و مکزیک را – که با ایالات متحده توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) امضا کرده‌اند – از اعمال این تعرفه های جدید معاف کند.

اتحادیه اروپا و چین که از تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده ابراز نارضایتی کرده‌اند، پیشتر گفته‌ اند برای هر نوع «جنگ تجاری» با آمریکا آماده هستند و حتی تهدید به اتخاذ تدابیر تلافی‌جویانه مانند اعمال تعرفه بالاتر بر واردات برخی کالاهای آمریکایی کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG