لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

در پی توافق آمریکا و مکزیک، کانادا به مذاکرات اصلاح «نفتا» پیوست


در پی موافقت مقدماتی آمریکا و مکزیک درباره نفتا، کانادا نیز بنا به پیشنهاد پرزیدنت ترامپ با آمریکا و مکزیک وارد گفتگو شده تا سه کشور به توافقی تازه که جایگزین نفتا شود دست یابند.

دولت‌های آمریکا و مکزیک به توافق مقدماتی درباره بازنگری در پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی، نفتا، دست یافتند و پرزیدنت ترامپ در گفتگوی تلفنی با همتای مکزیکی ضمن ابراز رضایت از توافق به عمل آمده میان آمریکا و مکزیک، از کانادا خواست به شیوه مکزیک وارد مذاکره شود.

پرزیدنت ترامپ گفت: کانادا به زودی وارد مذاکره می شود. با نخست وزیر گفتگو خواهم کرد. مذاکره را آغاز می کنیم. به نظر من مذاکرات منصفانه‌ای خواهیم داشت. تعرفه ها بر برخی از کالاهای ما تا ۳۰۰ درصد است ما نمی توانیم این وضعیت را ادامه بدهیم. به نظر من بهترین راه، وضع تعرفه ها بر خودروهای وارداتی است. پای پول کلانی در کار است. مذاکره آسان نیست یک شبه هم تمام نمی شود. اما فرصتی به آنها خواهیم داد. شاید هم یک توافق جداگانه امضا کنیم.

دولت کانادا به دعوت رئیس جمهوری آمریکا پاسخ داد و به دور تازه گفتگوها در زمینه بازنگری و اصلاح نفتا پیوست. کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا دور تازه گفتگوها را ثمربخش خواند و گفت: مذاکرات ثمربخش دیگری داشتیم. من با لایتیزر، نماینده آمریکا گفتگوهای ثمربخشی داشتم. مقامهای ما که سرتاسر شب را روی متن تازه کار می کردند در تعامل کامل با همتایان آمریکایی در سطح رسمی هستند. این کار سراسر روز هم ادامه خواهد یافت. لایتزر و من توافق کردیم در دیدار بعدی روی متنی که مقامهای دو طرف تهیه کرده اند کار کنیم.

خانم فریلند در مورد نتیجه گفتگوهای سه جانبه جاری واشنگتن ابراز خوش بینی کرد.

وزیر خارجه کانادا گفت: شاید بد نیست یادآور شوم همان‌گونه که لایتزر گفته است ما، هم در سطح وزیر و هم در سطح مقامات با هم مذاکره داشته ایم.

وی مساله ایجاد کار برای کارگران کشورش را یک مساله مهم در مذاکرات قلمداد کرد و گفت، مساله کارگران از موضوع های برنامه انتخاباتی دولت ترودو بوده است.

کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا گفت که درباره بهتر کردن وضعیت زندگی کارگران کانادا، و آمریکا و مزدهای بالاتر، پیشرفت هایی صورت گرفته است. او گفت؛ موافقتنامه های بازرگانی به کارگران در کشورهایی که مزدها بسیار بالا است آسیب می رساند و در این زمینه با آمریکا پیشرفت های مهمی حاصل شده است. او گفت مکزیک هم آماده است در حمایت از کارگران کانادا امتیازهایی بدهد.

در آستانه دور اخیر گفتگوها، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا اعلام کرد تصمیم دارد به توافقی دست یابد که همه نگرانی ها را برطرف سازد، توافقی که برای کانادا و طبقه متوسط این کشور هم خوب باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG