لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۹

مذاکرات مجدد آمریکا، کانادا و مکزیک بر سر پیمان تجاری «نفتا» آغاز شد


مذاکرات ایالات متحده، کانادا و مکزیک بر سر پیمان نقتا تا یکشنبه در واشنگتن ادامه دارد و دور بعدی آن در مکزیک برگزار خواهد شد.
مذاکرات ایالات متحده، کانادا و مکزیک بر سر پیمان نقتا تا یکشنبه در واشنگتن ادامه دارد و دور بعدی آن در مکزیک برگزار خواهد شد.

اولین دور مذاکرات بین ایالات متحده، کانادا و مکزیک بر سر پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نفتا، روز چهارشنبه با اعلام مواضع سرسختانه طرفین در شهر واشنگتن پایتحت آمریکا آغاز شد.

نمایندگان هر سه کشور، با اذعان به این که بیش از سه دهه از عمر اجرایی این توافق تجاری می‌گذرد و نیاز به روزآمد سازی دارد، اولویت خود را پاسداری از منافع ملی کشورهای خود عنوان کردند.

نماینده تجاری آمریکا در این مذاکرات گفت، شهروندان آمریکا که عملا تولیداتشان اعم از طیور و محصولات کشاورزی بر سر سفره‌های همسایگانشان است، خواستار تغییراتی در این پیمان هستند.

رابرت لایتهایزر گفت «برای خیلی از شهروندان آمریکا این توافق موجب سرشکستگی و نامیدی آنها شده است. ما نمی‌توانیم نتایجی مانند تراز بازرگانی بسیار منفی، از بین رفتن فرصت‌های شغلی صنعتی و ورشکستگی شرکت‌ها یا خارج شدن آنها از کشور را، که سهوا و یا عامدا محصول این توافق است، نادیده بگیریم.»

کریستا فریلند وزیر خارجه و تجارت بین الملل کانادا نیز با بیان این که اوتاوا به لزوم بروزرسانی این توافق با توجه به تحولات جهانی اذعان دارد، گفت «هدف کانادا در این مذاکرات مجدد واضح است. ما می‌خواهیم از پیشینه نفتا به عنوان موتور تولید اشتغال و رشد اقتصادی پاسداری کنیم.»

وی افزود «ما می‌خواهیم نفتا را روز آمد کنیم. ما از این فرصت برای کاهش و از بین بردن دیوان سالاری مضر شرکتهای‌مان بهره خواهیم برد. با همکارانمان تلاش مجدانه خواهیم کرد که نفتا پیشرفته تر در امور قوانین کار و کارگر، محیط زیست و برابری جنسیتی و حقوق بومیان شود. اما البته بر ابقای مقررات نفتا که منافع ملی ما را در بردارد، اصرار خواهیم ورزید.»

ایلدِفنوسو گوآهادرو ویارئال وزیر اقتصاد مکزیک نیز گفت کشورش به دنبال دستیابی به نتیجه برد-برد-برد برای هر سه کشور عضو این پیمان اقتصادی است و خاطر نشان کرد که در این نشست سه هدف دنبال می‌شود.

به گفته او این اهداف عبارتند از «تقویت قدرت رقابت در کشورهای آمریکای شمالی؛ پیشبرد همکاری بیشتر بین شرکا با بهره گیری از اقتصاد قرن بیست و یکمی تا بتوانیم مبتکرانه و نه عکس آن عمل کنیم؛ و گسترش ثبات برای بازرگانان و سرمایه گذاران در آمریکا شمالی.»

از زمان اجرایی شدن نفتا در سال ۱۹۹۴ تا سال ۲۰۱۵ میلادی، تجارت بین ایالات متحده، کانادا و مکزیک به بیش از یک هزار میلیارد دلار رسیده است.

یکی از مهمترین مسائلی که مذاکره کنندگان سه کشور را درگیر خود خواهد کرد، حل اختلاف نظر در مورد ابقای فصل نوزدهم توافق است. این فصل به مساله داوری در مورد تعرفه جبرانی و فروش زیر قیمت تمام شده اختصاص دارد.

این مذاکرات تا روز یکشنبه ادامه دارد و قرار است دور بعدی آن در مکزیک برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG