لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

توافق آمریکا و کانادا بر سر «نفتا»ی جدید ارزش سهام در بازار اروپا را افزایش داد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

کشورهای اروپایی روز دوشنبه به توافق آمریکا، کانادا و مکزیک برای اصلاح اصلاح پیمان تجاری «نفتا» واکنش مثبت نشان دادند و ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا افزایش یافت.

ایالات متحده و کانادا یکشنبه شب و در آخرین ساعات مهلت ۳۰ سپتامبر موفق شدند بر سر یک توافقنامه تجاری جدید برای جایگزین کردن پیمان تجارت آزاد آمریکا شمالی به توافق برسند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به دنبال اعلام این توافق، شاخص بورس «استاکس۵۰» متعلق به شرکت‌های مستقر در حوزه یورو در ساعت ۰۸:۲۰ گرینویچ چهار دهم درصد افزایش یافت.

به عقیده یان ویلیامز استراتژیست شرکت سرمایه‌گذاری پیل هانت، توافق اخیر بین آمریکا و کانادا بر سر نفتا نشان دهنده این است که می‌توان اختلافات تجاری دیگر را نیز حل و فصل و کرد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرده است که این موضوع می‌تواند به تقویت بازار سهام اروپا در سه ماهه چهارم سال جاری میلادی منجر شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید در پیمان‌های تجاری با دیگر کشورها منافع آمریکا حاصل نمی‌شود و از این رو خواستار اصلاح این توافق‌ها، از جمله نفتا، شده بود.

ایالات متحده پیشتر نیز با مکزیک برای جایگزینی نفتا به توافق رسیده بود. توافق جدید، که از آن با عنوان USMCA یاد می‌شود، باید تا ۶۰ روز دیگر به امضای رهبران سه کشور برسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG