لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

آمریکا و مکزیک به جای «نفتا»، به یک توافق تجاری جدید دست یافتند


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه ۲۷ اوت ۲۰۱۸ از طریق تلفن با همتای مکزیکی خود گفتگو کرد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه ۲۷ اوت ۲۰۱۸ از طریق تلفن با همتای مکزیکی خود گفتگو کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه گفت، آمریکا و مکزیک در مورد یک پیمان دوجانبه تجاری به توافق اولیه رسیده‌اند و نام «توافق تجاری آمریکا و مکزیک» را برای آن انتخاب کرده‌اند.

این پیمان جدید به جای «پیمان بازرگانی آمریکای شمالی» موسوم به «نفتا» منعقد می‌شود، که پیشتر بین آمریکا، کانادا و مکزیک به امضا رسیده بود و پرزیدنت ترامپ خواستار اصلاح آن شده بود.

در صورت نهایی شدن توافق دوجانبه آمریکا و مکزیک، برای کانادا راهی جز تجدیدنظر در پیمان نفتا باقی نخواهد ماند.

رئیس جمهوری آمریکا ساعتی پیش در دفتر کار خود در کاخ سفید به خبرنگاران گفت، آمریکا و مکزیک توافق کرده‌اند نام نفتا را تغییر دهند، زیرا آن قرارداد به آمریکا خسارت مالی فراوان وارد کرده است.

رئیس جمهوری مکزیک نیز ضمن تاکید بر مثبت بودن پیمان دوجانبه تجاری جدید بین کشورش با آمریکا، از رئیس جمهوری ایالات متحده به خاطر اصرار در تغییر پیمان نفتا قدردانی کرد.

بیشتر بخوانید:
نکاتی در مورد مذاکرات برای اصلاح پیمان نفتا؛ این پیمان چیست

دوره ریاست جمهوری انریکه پنا نیتو دو ماه دیگر پایان می‌یابد و آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، که چند ماه پیش در انتخابات مکزیک به پیروزی رسید، زمام امور کشور را به دست خواهد گرفت.

پرزیدنت ترامپ پیمان نفتا بین سه کشور آمریکا، کانادا و مکزیک را «بدترین توافق تجاری» خوانده و ضمن انتقاد از آن می‌گوید باعث از دست رفتن مشاغل زیادی در داخل ایالات متحده شده است.

کانادا یکی از طرفین در مذاکراتی بود که از اوت سال گذشته آغاز شده است، اما ماه مه ۲۰۱۸ این مذاکرات به بن بست خورد و از آن زمان تاکنون در حاشیه بوده است.

رؤسای جمهوری آمریکا و مکزیک می‌گویند مذاکرات با کانادا را در مورد توافق اصلاح شده جدید فورا آغاز خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG