لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۵

پرزیدنت ترامپ: دوران امتیازگیری از آمریکا در روابط تجاری به سر رسیده است


همزمان با اعمال تعرفه فولاد و آلومینیوم وارداتی به ایالات متحده، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه گفت دوران تجارت غیرمنصفانه و امتیازگیری از آمریکا در توافق‌های تجاری به سر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ گفت «امروز، این پیام به «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا ابلاغ شد: ایالات متحده با یک توافق منصفانه موافقت خواهد کرد، یا هیچ توافقی در کار نخواهد بود.»

پیشتر گزارش شده بود نخست وزیر کانادا دیدار با رئیس جمهوری آمریکا را لغو کرده است.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک را اوایل مارس اعلام کرد، اما به منظور گفت‌وگو با طرف‌های مقابل اجرای آن را متوقف کرد.

به دنبال عدم حصول توافق بین ایالات متحده و شرکای تجاری اصلی آن، واشنگتن روز گذشته اعلام کرد که از نیمه شب پنجشنبه تعرفه‌های ۲۵ درصدی بر واردات فولاد و ۱۰ درصدی بر واردات آلومینیوم اعمال می‌شود.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا روز گذشته در واکنش، این تصمیم واشنگتن را «کاملا غیرقابل قبول» خواند و گفت این بر روابط دو کشور تاثیر می‌گذارد و قصد دارد بر کالاهای وارداتی از ایالات متحده تعرفه ببندد.

دولت ایالات متحده در عین حال، در حال گفت‌وگوی دوباره با مکزیک و کانادا در مورد پیمان تجارت آزاد آمریکا شمالی (نفتا) است؛ پیمانی که پرزیدنت ترامپ منتقد آن نیز هست و خواستار اصلاح آن شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس همچنین از گفت‌وگوی تلفنی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه با پرزیدنت ترامپ در روز گذشته خبر داد. آقای ماکرون پیشتر تصمیم دولت آمریکا را «غیرقانونی» و «اشتباه» خوانده بود.

به گزارش این خبرگزاری، اتحادیه اروپا که تصمیم دولت آمریکا را خلاف قوانین تجارت بین الملل توصیف کرده است، قصد دارد روز جمعه این پرونده را جهت حل و فصل اختلافات به سازمان تجارت جهانی ارجاع دهد.

رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید کشورهای دیگر در تجارت با آمریکا عادلانه رفتار نکرده‌اند.

پرزیدنت ترامپ روز هفدهم اسفند ماه و پیش از امضای ابلاغیه اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا، تاکید کرد این تنها یک مساله اقتصادی نیست، بلکه یک مساله امنیت ملی برای ایالات متحده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG