لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

واکنش کاخ سفید به اظهارات ظریف درباره زندانی آمریکایی: دروغ می‌گوید یا بی‌اطلاع است


سیامک (راست) و باقر نمازی از دو سال پیش در ایران زندانی هستند.
سیامک (راست) و باقر نمازی از دو سال پیش در ایران زندانی هستند.

کاخ سفید در واکنش به اظهارات وزیر خارجه ایران درباره یک زندانی آمریکایی در زندان اوین می گوید محمدجواد ظریف یا دروغ می گوید و یا اینکه اطلاع کافی ندارد.

واکنش روز پنجشنبه کاخ سفید به مصاحبه اخیر وزیر خارجه ایران است که در یک گفت و گو ادعا کرد که باقر نمازی در زندان اوین نیست و در حبس خانگی نگهداری می شود.

به گزارش سی بی اس، محمد جواد ظریف پیشتر درباره آقای نمازی مورد سوال قرار گرفت که آیا می دانید او وضعیت جسمی مناسبی در ۸۰ سالگی و در زندان ندارد؟، در پاسخ وزیر خارجه ایران مدعی شد که آقای نمازی در زندان نیست، آزاد هم نیست که کشور را ترک کند. خبرنگار از او پرسید که آیا در بازداشت خانگی است و وزیر خارجه ایران پاسخ داد، به من اینطور گفته اند. بعد هم آقای ظریف گفته قوه مجری مستقل از قوه قضائیه است.

یک مقام کاخ سفید به این اظهارات آقای ظریف واکنش نشان داد. او گفته است، ادعای ظریف کاملا دروغ است و وزیر خارجه ایران یا سعی دارد دیگران را فریب بدهد یا کلا از آنچه در ایران اتفاق می افتد، بی اطلاع است.

ادعای وزیر خارجه ایران در حالی نقص شده که وکیل خانواده نمازی اعلام کرد همسر باقر نمازی یک روز قبل از مصاحبه محمدجواد ظریف، با او در زندان اوین ملاقات کرده است.

به نظر می رسد کاخ سفید نیز از طریق وکیل خانواده و همچنین سفارت سوئیس در تهران که حافظ منافع ایالات متحده در ایران است، در جریان وضعیت نمازی ها قرار گرفته است.

به گفته این مقام کاخ سفید، باقر و سیامک نمازی در اوین هستند و وضعیت جسمی مناسبی هم ندارند.

باقر نمازی ۸۱ ساله از بهمن سال گذشته، زمانی که برای کمک به آزادی فرزندش سیامک نمازی ۴۶ ساله به تهران سفر کرده بود ، بازداشت شد.

سیامک نمازی در سال ۲۰۱۵ هنگامی که قصد داشت از ایران خارج شود در فرودگاه بازداشت شد. او متولد ایران و شهروند دو تابعیتی ایران و آمریکا است.

کمی پس از بازداشت سیامک نمازی، پدرش باقر نمازی در بازگشت از دبی در فرودگاه تهران بازداشت شد.

دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی که معمولا به صدور احکام سنگین شهرت دارد، سال گذشته باقر نمازی و پسرش سیامک را به اتهام جاسوسی برای دولت متخاصم هر یک به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

ایران به تازگی یک دانشجوی آمریکایی که روی اسناد قاجار در قرن گذشته کار می کرده، را بازداشت و او را به ده سال زندان محکوم کرده است.

دولت ترامپ روز سه شنبه خواستار آزادی «زی یو وانگ» محقق دانشگاه پرینستون و شهروند آمریکایی از ایران شد.

کمیته فرعی خاور میانه و شمال آفریقای مجلس نمایندگان آمریکا نیز قرار است هفته آینده نشستی را در همین زمینه با عنوان «بازداشت برای باج گیری» و با حضور فرزند رابرت لوینسون، فرزند دیگر باقر نمازی و برادر سیامک نمازی، و همچنین فرزند نزار زاکا برگزار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG