لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۰

ده ها چهره علمی و سیاسی با امضای طوماری خواستار آزادی باقر و سیامک نمازی شدند


۵۲ نفر از جمله چهره های دانشگاهی و سیاسی از سرتاسر جهان طوماری را امضا کرده و خواستار آزادی فوری باقر و سیامک نمازی از بازداشتگاه ایران و بازگشتشان به خانواده شده اند.

در میان امضاکنندگان نام افرادی چون خاویر سولانا رئیس سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مروان معاشر معاون سابق بانک جهانی، و عبدالستار بن موسی برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۵ دیده می شود.

سیامک نمازی و پدرش باقر در ایران بازداشت و هریک به ده سال زندان محکوم شده اند.

سیامک نمازی ۴۴ ساله است و یک شب قبل از تولدش در سال ۲۰۱۵ هنگامی که قصد داشت از ایران خارج شود در فرودگاه بازداشت شد. او متولد ایران و شهروند دو تابعیتی ایران و آمریکا است. کمی پس از بازداشت سیامک نمازی، پدرش باقر نمازی در بازگشت از دبی در فرودگاه تهران بازداشت شد.

امضاکنندگان طومار نسبت به بازداشت و حکم آنان ابراز نگرانی کرده و گفته اند که اطمینان دارند «به طور ناخواسته عدالت به شکل ناصحیح در مورد آنان اجرا شده است.» آنان می گویند نمازی ها «شهروندانی بیگناه و محترم هستند که زندگی خود را وقف مسائل انساندوستانه کرده اند.» آنان همچنین به وضع سلامت جسمی و روحی آنان بویژه باقر نمازی که حدود ۸۰ ساله است ابراز نگرانی کرده اند.

دادگاهی در ایران این دو نفر را به ده سال زندان محکوم کرده است. ایران می گوید آنان با دولت متخاصم همکاری و علیه ایران جاسوسی کرده اند.

خانواده نمازی اتهامات وارده به باقر و سیامک نمازی را رد می کنند. برادر سیامک نمازی هفته گذشته در گفت و گو با ان.پی.آر گفته بود که نگران سلامتی پدر و برادرش است و این وضع تمام خانواده را درمانده کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG