لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

سیامک و باقر نمازی، هر یک به ۱۰ سال زندان محکوم شدند


سیامک و باقر نمازی سال گذشته در ایران بازداشت شدند.
سیامک و باقر نمازی سال گذشته در ایران بازداشت شدند.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه ایران اعلام کرد که سیامک نمازی و پدر او، باقر نمازی، شهروندان ایرانی آمریکایی که در ایران در بازداشت به سر می بردند، هر یک به ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

محکومیت سیامک و باقر نمازی به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، نزار زاکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا نیز که برای شرکت در یک کنفرانس به دعوت دولت ایران به تهران سفر کرده و بازداشت شده بود نیز به جرم همکاری با دولت متخاصم آمریکا به ۱۰ سال حبس محکوم شد. پیشتر حکم زندان و جریمه ۴ میلیون دلاری آقای زاکا توسط وکیل این متهم به خانواده او اعلام شده بود.

در همین رابطه، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران نیز روز سه شنبه ضمن تایید محکومیت این سه نفر، از محکوم شدن فرهاد عبدصالح، کامران قادری و علیرضا امیدوار، هریک به ۱۰ سال زندان به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت امریکا خبر داد.

سیامک نمازی، فرزند باقر نمازی، شهروند آمریکایی ایرانی تبار، مدیر دفتر برنامه ‌ریزی استراتژیک شرکت نفتی «کرسنت» در تهران بود که مهرماه سال ۱۳۹۴ بازداشت شد.

باقر نمازی هشتاد ساله، نیز زمستان سال گذشته پس از بازگشت به ایران از سفر دبی، در تهران بازداشت شد. او برای پیگیری وضعیت فرزندش به ایران سفر کرده بود.

خانواده نمازی پس از انقلاب اسلامی در ایران به خارج از کشور رفتند اما مناسبات تجاری با ایران را حفظ کردند.

خبرگزاری میزان دو روز پیش از اعلام محکومیت سیامک و باقر نمازی، فیلمی از دستگیری سیامک نمازی منتشر کرد و در توضیح انتشار این ویدئو نوشت که سیامک نمازی پل ارتباطی برخی عناصر بدنام داخل کشور با دولت آمریکا برای نفوذ در ایران بود.

این اقدام و در پی آن اعلام محکومیت آقایان نمازی در حالی بود که به تازگی لونی علی، همسر بوکسور افسانه ای آمریکا، محمد علی در نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی ایران از وی درخواست کرد که باقر و سیامک نمازی دو ایرانی بازداشت شده در ایران را «مورد رافت اسلامی» قرار دهد.

بازداشت سیامک و باقر نمازی اعتراض اعضای کنگره آمریکا و نگرانی سازمان های بین المللی نظیر یونیسف را در پی داشت.

یونیسف از باقر نمازی به عنوان کارمند مورد احترام و سخت کوش خود یاد کرد که به کودکان در کشورهای آفریقایی کمک کرده است.

سال گذشته قوه قضائیه ایران تایید کرد که به سیامک نمازی در بازداشت امکان ملاقات با وکیل او داده نشده است.

بیانیه برادر سیامک نمازی

بابک نمازی، برادر سیامک نمازی در بیانیه ای ضمن محکومیت باقر و سیامک نمازی، نسبت به این حکم ابراز تأسف کرده و آنرا ناعادلانه خطاب کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «ما بسیار نگران سلامت هر دو هستیم، بویژه پدرم که در سن هشتاد سالگی و با وجود مشکل قلبی در کنار ناراحتی های دیگر، زندگی اش در خطر است. در این سن و با وجود وضعیت سلامتی او، شک داریم که پدرم بتواند در زندان دوام بیاورد، چه برسد به ده سال حبس نا عادلانه.»

او در ادامه بیانیه آوره است: «من به نمایندگی از خانواده مان از مقامات می خواهم تا باقر نمازی، مردی با کهولت در سن هشتاد سالگی و بی گناه را فورا آزاد کرده و سلامت او را بیش از این به خطر نیاندازند. همچنین خواستار آزادی فوری سیامک نمازی هستم.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG