لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

دولت ترامپ خواستار آزادی دانشجوی آمریکایی و دیگر زندانیان از ایران شد


 «زی یو وانگ» محقق دانشگاه پرینستون و شهروند آمریکایی
«زی یو وانگ» محقق دانشگاه پرینستون و شهروند آمریکایی

دولت ترامپ روز سه شنبه خواستار آزادی «زی یو وانگ» محقق دانشگاه پرینستون و شهروند آمریکایی از ایران شد. هیتر نورث، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای این خبر را داد.

خانم نورث روز سه شنبه ۲۷ تیر اعلام کرد: رژیم ایران به بازداشت شهروندان آمریکایی و دیگر شهروندان خارجی به اتهامات ساختگی امنی ملی ادامه می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت ما از ایران می خواهیم شهروندان آمریکایی از جمله باقر و سیامک نمازی و «زی یو وانگ» و دیگر زندانیانی که ناعادلانه بازداشت هستند را آزاد کند تا به خانواده هایشان بپیوندند.

به گفته خانم نورث، گزارش هایی موجب نگرانی آمریکا درباره سلامت جسمی نمازی ها و وانگ شده و ایران باید فورا همه این زندانیان آمریکایی را براساس اقدام انسان دوستانه آزاد کند.

روز یکشنبه مقام های قضایی ایران اعلام کردند که محقق آمریکایی به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شده است.

دانشگاه پرینستون تایید کرد که محقق این دانشگاه «زی یو وانگ» که متولد چین و شهروند آمریکا است، در مقطع پی اچ دی تاریخ تحصیل می کرد.

آقای وانگ دانشجوی دوره چهارساله دکترا در دانشکده تاریخ دانشگاه پرینستون است.

براساس اطلاعیه دانشگاه پرینستون، او در حوزه اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ تاریخ اروپا تحقیق می کند.

این اطلاعیه می افزاید: این دانشجوی آمریکایی اواخر تابستان گذشته، زمانی که درباره تاریخ اداری و فرهنگی سلسه قاجار برای دوره دکترایش تحقیق می کرد، بازداشت شد. از زمان بازداشت او، دانشگاه پرینستون با خانواده و دولت آمریکا همکاری داشت تا زمینه آزادی زودتر او را فراهم کند.

دانشگاه پرینستون در بیانیه خود تاکید کرده که اتهامات علیه آقای وانگ را رد می کند و این خلاف ارتباطات و فعالیت های دانشگاهی اوست. دانشگاه پرینستون و خانواده این دانشجو امیدوار است بعد از جلسه تجدیدنظر، او از زندان آزاد شود.

روز سه شنبه همسر آقای وانگ در اولین بیانیه که توسط دانشگاه پرینستون منتشر شده، همسرش را مرد مهربانی معرفی کرد و گفت یک پسر چهارساله دارند.

خانم «هوا او» در بیانیه خود یادآور شده دل پسرشان برای پدر تنگ شده و بیش از یک سال است که او را ندیده است. به گفته همسر این دانشجوی آمریکایی، آقای وانگ کار اشتباهی نکرده است.

مرکز حقوق بشر در ایران، یک مرکز مستقل که مقر آن در نیویورک است، می گوید دست کم ۱۲ نفر با ملیت خارجی عمدتا از کشورهای غربی در ایران زندانی هستند که علاوه بر نمازی ها می شود به کاران وفاداری اشاره کرد.

هادی قائمی مدیر اجرایی مرکز حقوق بشر در ایران می گوید در حالیکه خارجی ها مجاز به سفر به ایران هستند، ما دوباره و دوباره شاهدیم که در یک بازی سیاسی، از سوی تندروها بازداشت می شوند تا به عنوان گروگان در مواجه با کشورهای غربی معامله کنند.

به گفته آقای قائمی، دولت روحانی سعی دارد ایران را به عنوان مکانی آزاد برای گردشگران مطرح کند اما بازداشت و زندانی کردن شهروندان خارجی و برخورد سیاسی دستگاه قضایی با آنها پیام متفاوتی می فرستد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG