لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۱

دولت ایران ابراز نگرانی آمریکا از محکومیت سیامک و باقر نمازی را محکوم کرد


وزارت امور خارجه ایران نگرانی دولت آمریکا از محکومیت سیامک و باقر نمازی را مداخله جویانه دانست و آن را محکوم کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه، ۲۸ مهر در واکنش به ابراز نگرانی وزارت خارجه آمریکا از محکومیت ۱۰ سال زندان باقر و سیامک نمازی گفت که ایران اهمیتی برای «گفته‌های مداخله جویانه و سیاست‌های زیاده خواهانه» دولت آمریکا قائل نیست.

او اضافه کرد که مرتبط ساختن مسائل داخلی ایران و احکام قضایی «علیه مجرمان و جاسوسان بیگانه» به فضای کسب و کار بین‌المللی و سرمایه گذاری در ایران، بر روند همکاری های جهانی بر ایران تاثیر نمی گذارد.

آقای قاسمی گفت که تهدیدات تلویحی آمریکا سازنده نیست و بر دیوار بلند بی‌اعتمادی دو کشور می‌افزاید.

روز سه شنبه وزارت خارجه آمریکا در پی اعلام حکم ۱۰ سال زندان برای سیامک و باقر نمازی، شهروندان آمریکایی ایرانی تبار زندانی در ایران، نسبت به این محکومیت ابراز نگرانی کرد.

در بخشی از بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده بود: «ما به همراه سازمان‌های بین‌المللی و کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل خواستار آزادی فوری تمام شهروندان آمریکایی هستیم که ناعادلانه در ایران حبس شده‌اند، از جمله سیامک و باقر نمازی، تا آنها بتوانند نزد خانواده شان بازگردند.»

انتقاد دولت ایران از بیانیه وزارت خارجه آمریکا در حالیست که دستگاه قضایی ایران پیشتر برای چند آمریکایی ایرانی تبار دیگر از جمله جیسون رضائیان، امیر حکمتی و سعید عابدینی، به اتهام تبلیغ علیه نظام، جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم احکام زندان طولانی مدت صادر کرده بود.

در حالیکه آمریکا زندانی کردن ایرانی آمریکایی ها را محکوم کرده و خواستار آزادی آنان شده بود، دو کشور سال گذشته همزمان با اجرای برجام توافق کردند که زندانیان آمریکایی ایرانی تبار با چند زندانی ایرانی در آمریکا مبادله شوند.

با این حال مقامات آمریکایی و اعضای کنگره، ضمن رد احکام صادر شده علیه متهمان آمریکایی ایرانی تبار، این اقدام دستگاه قضایی ایران را نوعی گروگانگیری دانسته اند.

دستگاه قضایی ایران روز سه شنبه اعلام کرد که سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی، به همراه چهار متهم دیگر، نزار زاکا، فرهاد عبدصالح، کامران قادری و علیرضا امیدوار، به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا، هریک به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

سیامک نمازی، فعال اقتصادی در حوزه نفت، مهر ماه سال گذشته بازداشت شد و باقر نمازی نیز که اسفند ماه برای پیگیری وضعیت پسرش به ایران بازگشته بود، بازداشت شد.

بازداشت و محکومیت این دو با واکنش انتقادی دولت ایالات متحده، برخی از اعضای کنگره آمریکا و سازمان یونیسف که باقر نمازی سالها در آنجا کار می‌کرد، مواجه شد.

اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به حبس سیامک و باقر نمازی از سال گذشته و همچنین خبر محکومیت آنها به ۱۰ سال حبس زندان، با بیان اینکه دستگاه قضایی ایران با صدور این احکام خود را به سخره گرفته است، گفت که رنجی که این دو متحمل شده اند تنها به خاطر تلاش آنها برای بهبود روابط ایران و آمریکا بوده است.

برادر سیامک نمازی هم با صدور بیانیه ای این حکم زندان را تاسف برانگیز و ناعادلانه دانست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG