لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

آمریکا برادر قاسم سلیمانی و سازمان‌ زندان‌های تهران را برای نقض حقوق بشر تحریم کرد


سخنگوی کاخ سفید گفت نقض حقوق بشر دلیل اصلی تمدید تحریم اخیر است.
سخنگوی کاخ سفید گفت نقض حقوق بشر دلیل اصلی تمدید تحریم اخیر است.

سخنگوی کاخ سفید خبر داد یکی از مقام های سازمان زندان های ایران و اداره کل زندان های تهران به خاطر نقض حقوق بشر مورد تحریم قرار گرفته اند.

شان اسپایسر روز پنجشنبه ۲۴ فروردین در نشست خبری با خبرنگاران گفت وزارت خزانه‌داری آمریکا در تازه ترین لیست تحریم ها، نام «سهراب سلیمانی» سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی سازمان زندان‌ها و اداره کل زندان‌های تهران را قرار داده است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، سهراب سلیمانی، برادر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران است. آقای سلیمانی بیش از یک دهه مدیر کل سازمان زندان های استان تهران بود و از سال گذشته به سمت سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی سازمان زندان ها منصوب شد.

سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه در بیانیه ای اعلام کرد دلیل تحریم جدید، «نقض جدی حقوق بشر» در ایران است.

در بیانیه خزانه داری ایالات متحده آمده، آمریکا از اختیار خود برای تحریم های خارج از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) استفاده می کند تا با حمایت ایران از تروریسم و همچنین برنامه موشکی ایران مقابله کند. اقدامات ایران موجب کاهش ثبات در منطقه می شود و اقدامات این مقام های تحریم شده موجب نقض حقوق بشر است.

شان اسپایسر نیز در کنفرانس خبری خود سهراب سلیمانی از جمله مقام هایی است که مسئول زندانی شدن شهروندان آمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی است.

سیامک نمازی و پدرش باقر در ایران بازداشت و هریک به ده سال زندان محکوم شده اند.

سیامک نمازی ۴۴ ساله است و یک شب قبل از تولدش در سال ۲۰۱۵ هنگامی که قصد داشت از ایران خارج شود در فرودگاه بازداشت شد. او متولد ایران و شهروند دو تابعیتی ایران و آمریکا است. کمی پس از بازداشت سیامک نمازی، پدرش باقر نمازی در بازگشت از دبی در فرودگاه تهران بازداشت شد.

ایالات متحده آمریکا بعد از توافق هسته ای، تحریم های ده ساله هسته ای ایران را لغو کرد اما به خاطر ماجراجویی موشکی و همچنین نقض حقوق بشر، تحریم ها در این دو حوزه را لغو نکرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG