لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

به رغم مخالفت آمریکا؛ دفاع پوتین در تهران از توافق هسته‌ای و برنامه موشکی ایران


آقای پوتین در تهران با رئیس جمهوری و همچنین رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.
آقای پوتین در تهران با رئیس جمهوری و همچنین رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

در حالیکه آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن به شدت نگران بخش‌هایی از برجام و ارتباط برنامه هسته‌ای به برنامه موشکی ایران هستند، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ضمن دفاع از برجام، این توافق را مربوط به برنامه موشکی ایران ندانست.

آقای پوتین که روز چهارشنبه دهم آبان برای شرکت در گفت و گوهای سه جانبه با روسای جمهوری ایران و آذربایجان به تهران سفر کرد، در دیدار با حسن روحانی برجام را توافق جمعی خوبی در جهت صلح جهانی دانست.

بر اساس گزارشها، او آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تنها مرجع اعلام پایبندی ایران به برجام دانست.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پرزیدنت ترامپ ماه گذشته از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کرد و در تشریح سیاست جامع آمریکا در قبال ایران گفت که باید توافق هسته‌ای توسط کنگره و متحدان آمریکا که در تدوین آن نقش داشتند، بازنگری شود.

او به دولت دستور داد که از نزدیک با کنگره و متحدان آمریکا «برای رفع اشکالات بی‌شمار این توافق» همکاری کنند. او همچنین گفت که اگر این همکاری به راه حلی ختم نشود، آمریکا توافق با ایران را لغو خواهد کرد.

آمریکا ضمن انتقاد شدید از برنامه‌ موشکی ایران، سرانجام آن را هدف قرار دادن اسرائیل و تلاشی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای می‌داند. مقامات دولت پرزیدنت ترامپ همچنین به بندهای مربوط به نظارت بر مراکز نظامی و بندهای مربوط به سال‌های پایانی دوره توافق هسته‌ای که به ایران اجازه می‌دهند فعالیت‌های هسته‌ای خود را توسعه دهد، انتقاد دارد.

دولت آمریکا به نقش ایران در منطقه و حمایت از تروریسم انتقاد دارد و تحریم‌های جدیدی را علیه سپاه پاسداران و برنام موشکی ایران وضع کرده است.

روسیه و ایران متحدان اصلی دولت سوریه در نبرد با شورشیان مخالف دولت سوریه هستند، این در حالیست که آمریکا از در سوریه از شورشیان مخالفت دولت حمایت می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG