لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۰

هشدار فرانسه درباره دخالت‌های ایران؛ تهران موضع پاریس را «جهت‌دار» دانست


ایران می‌گوید برنامه موشکی را برای دفاع از خود دنبال می کند اما برخی گروه های تروریسی و شورشی محصولات ایران را استفاده می‌کنند.
ایران می‌گوید برنامه موشکی را برای دفاع از خود دنبال می کند اما برخی گروه های تروریسی و شورشی محصولات ایران را استفاده می‌کنند.

هشدار ژان ایو داریان وزیر امور خارجه فرانسه علیه دخالت‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاور میانه، با واکنش اعتراضی تهران مواجه شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش گفت، موضع فرانسه درباره سیاست منطقه‌ای ایران و بحران انسانی موجود در خاور میانه «جهت دار» است. به گزارش رسانه‌های ایران، بهرام قاسمی در ادامه هشدار داد که پاریس با این موضع، چه عامدانه باشد چه غیرعامدانه، بر آتش درگیری‌ها در منطقه می‌ افزاید.

ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی ایران را به نقض توافق هسته ای طریق برنامه موشکی خود متهم می کنند. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است اما ایران در دو سال اخیر چند آزمایش موشکی داشته است.

مهرماه گذشته پرزیدنت ترامپ حاضر نشد به خاطر برنامه موشکی و فعالیت های بی ثبات سازی ایران در خاورمیانه، پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید کند.

در یک ماه اخیر بارها فرانسه طرح کرده که می توان با ایران درباره برنامه موشکی توافق کرد.

این هفته، وزیر خارجه فرانسه در مورد برنامه موشکی ایران نیز ابراز نگرانی کرده است.

ایران بارها درخواست فرانسه برای مذاکره درباره برنامه موشکی اش را رد کرده و گفته این برنامه دفاعی است و ربطی به توافق جامع اتمی (برجام) ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG