لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

آمریکا در پی نظام جدید بازرسی های سفت و سخت هسته ای در ایران است


FILE - A worker rides in front of the reactor building of the Bushehr nuclear power plant, just outside Bushehr, Oct. 26, 2010.
FILE - A worker rides in front of the reactor building of the Bushehr nuclear power plant, just outside Bushehr, Oct. 26, 2010.

مقاله ای از ادم کردو در وبسایت واشنگتن فری بیکن

ایالات متحده آمریکا به دنبال نظام جدیدی از بازرسی های بین المللی از برنامه هسته ای ایران است که شامل دسترسی به سایت های نظامی دور از دسترس و همچنین افزایش شفافیت بر فعالیت های مبهم غنی سازی اورانیوم در ایران باشد.

گروهی متشکل از سیزده سناتور آمریکایی در درخواستی خطاب به نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، خواهان اجرای یک رشته روش های سختگیرانه شده اند که به کشورهای غربی امکان نگاهی عمیق تر به مراکز نظامی مشکوک ایران را داده و مانع ادامه فعالیت های منع شده در چارچوب توافق هسته ای بشود.

گفته می شود دولت ترامپ کاملا با بازرسی های سختگیرانه که تکلیف پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای را روشن می کند موافق است. ایران در چند مورد از توافق هسته ای تخلف کرده است.

این نامه که به همت سناتور جمهوریخواه دیوید پردو و گروهی از جمهوریخواهان بلندپایه تهیه شده است از دولت آمریکا می خواهد سازمان ملل متحد را برای پذیرش نظام بازرسی های سخت تر جدید زیر فشار بگذارد.

بسیاری از تاسیسات نظامی ایران و مراکز غنی سازی اورانیوم یا در دسترس بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست یا بازرسی از آن زمان بر است و با تاخیری دست کم یک ماهه انجام می شود که به ایران امکان آمادگی برای بازرسی را می دهد. منتقدان می گویند این زمان به ایران امکان پاکسازی مراکز مشکوک و پنهان کردن فعالیت های هسته ای خارج از چارچوب توافق هسته ای را می دهد.

سخنگوی دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید پیشاپیش برای پیشبرد بازرسی های سخت تر در تلاش بوده است و به این مهم ادامه می دهد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG