لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

نیکی هیلی: کنگره برجام را اصلاح کند، آمریکا از توافق ایران خارج نمی‌شود


نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، معتقد است کنگره آمریکا می‌تواند با اتخاذ تصمیماتی که به رفع نواقص مورد نظر این کشور در توافق اتمی موسوم به برجام منجر شود، روند ترک کردن آن را متوقف کند.

خانم هیلی که شنبه شب ۱۳ آبان در جلسه سالانه یک شورای اسرائیلی- آمریکایی در واشنگتن سخن می‌گفت، با بیان این نظر خود توافق اتمی با ایران را، همچنان که پرزیدنت ترامپ تاکید کرد، پر از نقص خواند.

او گفت: «ایران انواع اقداماتی را انجام می‌دهد که به موجب قطعنامه‌های سازمان ملل متحد منع شده است؛ آزمایش موشک‌های بالستیک، مسلح ساختن شورشیان در یمن، حمایت از بی رحمی‌های اسد در سوریه و مجهز ساختن ماشین جنگی حزب الله در لبنان.»

به گفته خانم هیلی ایران مدتهاست می‌داند که اگر به جنبه‌های تکنیکی در توافق عمل کند شورای امنیت و دنیا علیه دیگر اقدامات خلاف قانونش اقدامی نمی‌کنند.

او گفت که آمریکا اما اینگونه عمل نمی‌کنید.

خانم هیلی یادآوری کرد واکنش پرزیدنت ترامپ موجب شده است چشم‌ها به روی اقدامات خطرناک ایران باز شود.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: «ما اکنون دنیا را زیر فشار گذاشته ایم تا علیه تهدید های ناشی از رژیم ایران وارد عمل شود. نه تنها در این باره که چه تعداد سانتریفیوژ دارد، بلکه از چه تعداد تروریست حمایت می‌کند و چند موشک را به آزمایش گذاشته است.»

خانم هیلی گفت کنگره اکنون این فرصت را پیدا کرده است تا توافق اتمی با ایران را از دنیایی فانتزی که دولت اوباما ایجاد کرد به دنیایی واقعی نشان دهد.

به گفته او این فرصتی است که می تواند به ترک توافق منجر نشود بلکه با رفع نقایص آن را بهتر کند.

رئیس جمهوری آمریکا حدود یک ماه پیش از تایید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای خودداری کرد و دولت نیز تحریم‌های بیشتری علیه برنامه موشکی ایران اعمال کرد.

آقای ترامپ همچنین از کنگره خواست که با اصلاح مواردی در برجام از جمله روشن کردن بخش نظارت و تغییر بخش موسوم به غروب، درباره ماندن یا خارج شدن آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت‌های جهانی تصمیم گیری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG