لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

دومین جلسه در کنگره آمریکا برای بررسی سرکوب اویغورها توسط حکومت چین


مایک گلگر، رئیس جمهوریخواه کمیته منتخب مجلس نمایندگان در مورد حزب کمونیست چین - آرشیو
مایک گلگر، رئیس جمهوریخواه کمیته منتخب مجلس نمایندگان در مورد حزب کمونیست چین - آرشیو

یک کمیته جدید کنگره ایالات متحده ناظر بر چین روز پنجشنبه، دومین جلسه بازپرسی خود را برای بررسی «نسل‌کشی جاری علیه اویغورها و دیگر اقلیت‌های قومی در منطقه سین‌کیانگ چین» برگزار می‌کند.

به گزارش رویترز، گروه‌های حقوقی، پکن را به سوء استفاده و بدرفتاری از جمله کار اجباری، نظارت جمعی و استقرار یک میلیون یا بیشتر از اویغورها در شبکه‌ای از اردوگاه‌های بازداشت در سین‌کیانگ متهم می‌کنند.

اویغورها، از مردمان قوم ترک ساکن ایالت سین‌کیانگ در شمال غربی چین، اکثراً مسلمان هستند.

مایک گلگر، رئیس جمهوریخواه کمیته منتخب مجلس نمایندگان در مورد حزب کمونیست چین، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «این باید نوعی هشدار باشد که نشان دهد جهان تحت رهبری حزب کمونیست چین چگونه خواهد بود.»

جلسه بازپرسی که برای ساعت ۷ عصر پنجشنبه تعیین شده، جدیدترین رویداد از مجموعه رویدادهایی است که برای دو سال آینده برنامه ریزی شده است، تا جمهوری‌خواهان، که کنترل مجلس نمایندگان را در دست دارند، آمریکایی‌ها را متقاعد کنند که باید به رقابت با چین اهمیت دهند و روابط اقتصادی دو کشور را «ترجیحاً قطع کنند.»

یک زن اویغور که از سال‌ها حبس خانگی در اردوگاه «بازآموزی» جان سالم به در برده و یک زن ازبک که از طرف دولت چین به عنوان معلم در این اردوگاه درس می‌داد، در بین افرادی هستند که قرار است در جلسه بازرسی عصر پنجشنبه شهادت بدهند. هر دو زن موفق به فرار از چین شدند و اکنون در اروپا زندگی می‌کنند.

چین به شدت خشونت در سین کیانگ را رد می‌کند و می گوید که برای مقابله با تروریسم، جدایی‌طلبی و رادیکالیسم مذهبی «مراکز آموزش حرفه‌ای» ایجاد کرده است.

دولت ایالات متحده و پارلمان‌های کشورهایی از جمله بریتانیا و کانادا سیاست‌های پیشگیری از زاد و ولد و حبس دسته‌جمعی چین در منطقه سین‌کیانگ را نسل‌کشی توصیف کرده‌اند.

در گزارش سازمان ملل در سال گذشته نیز آمده بود که چین شاید مرتکب جنایت علیه بشریت در این منطقه شده باشد.

XS
SM
MD
LG