لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۸

انتظار می‌رود رهبران اتحادیه اروپا طرح ارسال مهمات به اوکراین را تصویب کنند


نیروهای اوکراینی در یک منطقه با یک هویتزر ام۱۱۹ به سمت خط مقدم شلیک می‌کنند
نیروهای اوکراینی در یک منطقه با یک هویتزر ام۱۱۹ به سمت خط مقدم شلیک می‌کنند

قرار است رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با طرح سرعت‌ دادن به تحویل مهمات به اوکراین موافقت کنند.

چند روز قبل وزیران امور خارجه و دفاع اتحادیه اروپا این طرح ۲ میلیارد دلاری را تائید کردند.

این طرح خواستار ارسال مهمات از ذخایر موجود می ‌شود و هم از کشورهای اتحادیه اروپا می‌خواهد با هم برای ثبت سفارش مهمات جدید همکاری کنند.

رهبران اوکراین به متحدان غربی خود گفته‌اند که ارتش اوکراین به مهمات بیشتر، به ویژه گلوله های ۱۵۵ میلی‌متری، نیاز فوری دارد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، قرار است روز پنجشنبه برای یک نشست ناهار به رهبران اتحادیه اروپا بپیوندد. ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، نیز قرار است سپس سخنرانی ویدیویی داشته باشد.

جلسه روز پنجشنبه یک روز پس از آن برگزار می‌شود که مقامات اوکراینی گفتند حملات موشکی و پهپادی جدید روسیه دست کم هفت نفر را در دو شهر کشت.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه با انتشار توئیتی نوشت در حالی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، از پیش‌نویس یک طرح صلح چین در مورد اوکراین حمایت می‌کند، «اوکراین بار دیگری با پهپاد‌های روسی و ایرانی هدف حمله قرار گرفت، تاسیسات آموزشی هدف قرار گرفتند و یک موشک به یک ساختمان مسکونی در زاپوریژیا برخورد کرد.»

بورل نوشت: «درست زمانی که پوتین لزوم 'راه حل سیاسی' را» به رئیس جمهوری چین ابراز کرد «روسیه بار دیگر مرتکب جنایت جنگی شد.»

پوتین روز سه‌شنبه از طرح صلح شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، برای پایان دادن به جنگ اوکراین تمجید کرد. اما طرح چین خواستار خروج نیروهای روسیه از اوکراین نشده است. ولودیمیر زلنسکی گفته است پیش از آغاز مذاکرات صلح نیروهای روسیه باید از اوکراین خارج شوند.

آمریکا نیز طرح صلح چین را رد کرده است؛ چرا که باعث می‌شود نیروهای روسیه مناطق شرق اوکراین را که پیشتر تصرف کرده‌اند در اشغال نگه دارند.

XS
SM
MD
LG