لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۴

سازمان ملل چین را به «نقض جدی» حقوق مسلمانان متهم کرد؛ پکن: این گزارش یک شوخی بود


نمایی از جلسه کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو
نمایی از جلسه کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو

در حالیکه کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارش خود چین را به نقض جدی حقوق بشر به‌ویژه علیه اقلیت مسلمانان اویغور متهم کرده است، پکن این گزارش را «یک شوخی برنامه‌ریزی شده» نامید.

در گزارش ۴۵ صفحه ای کمیساریای عالی حقوق بشر به موارد گسترده حقوق بشر در چین اشاره شده است.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بخشی از این گزارش نوشت: گستره موارد زندانی کردن خودسرانه و تبعیض‌آمیز اویغورها و سایر گروه‌های مسلمان در استان سین‌کیانگ ممکن است به منزله جنایت‌های بین‌المللی و به ویژه جنایت علیه بشریت باشد.

این گزارش با استقبال نهادها و برخی کشورها روبرو شد. کمیسیون اروپا در واکنش، نقض حقوق بشر توسط چین را محکوم کرد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «اتحادیه اروپا قویا نقض حقوق بشر در سین کیانگ و دیگر بخش‌های چین، بویژه آزار و اذیت اویغورها و دیگر اقلیتهای مذهبی و قومی را محکوم می‌کند. اتحادیه اروپا سالها است که موضوع سین کیانگ را در مجامع خاص با مقامات چینی مطرح کرده است.»

گروههای حقوق بشر در چند سال اخیر چین را متهم کرده‌اند که بیش از یک میلیون نفر از گروههای اقلیت را در یک اردوگاه اجباری تحت آزار و اذیت قرار داده است.

چین روز پنجشنبه در واکنش به این گزارش نهاد سازمان ملل، یک گزارش ۱۲۰ صفحه‌ای (سه برابر حجم گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر) منتشر کرد. در این گزارش، دولت چین اتهامات کمیساریای عالی حقوق بشر را رد کرد و سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل همدست آمریکا و غرب شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین این گزارش را یک شوخی برنامه‌ریزی شده توسط سازمان ملل و کشورهای غربی نامید.

XS
SM
MD
LG