لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۳

تأکید جمهوری اسلامی بر «مالکیت بر جزایر سه‌گانه»؛ کنعانی: برای برجام در حال «تعامل» هستیم


ناصر کنعانی می‌گوید جمهوری اسلامی برای احیای توافق هسته‌ای با طرف‌های ذی‌ربط در تعامل و ارتباط است
ناصر کنعانی می‌گوید جمهوری اسلامی برای احیای توافق هسته‌ای با طرف‌های ذی‌ربط در تعامل و ارتباط است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به بیانیه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس گفت که جزایر سه‌گانه تنب کوچک و بزرگ و ابوموسی «جزو لاینفک و ابدی» خاک ایران است و برای احیای توافق برجام نیز با طرف‌های ذی‌ربط در تعامل است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه سوم فروردین در واکنش به بیانیه ۱۵۵ شورای همکاری خلیج فارس، گفت که امیدوار است توافق میان ایران و عربستان و از سر گیری روابط دو کشور که با مساعدت «جمهوری خلق چین» و «سلطنت عمان» اتفاق افتاد، «نقش موثری در افزایش ثبات، صلح و توسعه منطقه‌ای» ایفا کند.

کنعانی حمایت کشورهای منطقه از توافق مذکور را «نشانه‌ای از عزم همسایگان برای تقویت ابتکارات دیپلماتیک» دانست و گفت که «جزایر سه‌گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک جزء لاینفک و ابدی خاک» ایران است.

او همچنین درباره تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای با کشورهای غربی گفت که ایران «در خصوص توافق برجام نیز در چارچوب‌های فنی و سیاسی مرتبط با این توافق، در تعامل و ارتباط با طرف‌های ذی‌ربط» است.

این مقام وزارت امور خارجه با رد کردن نقش جمهوری اسلامی در مناقشات یمن، «بر لزوم واقع‌گرایی و پیشرفت راه‌حل سیاسی برای پایان بخشیدن به بحران طولانی» این کشور تأکید کرد.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، عصر چهارشنبه نشست دوره‌ای خود را در ریاض پایتخت عربستان سعودی برگزار کردند و ضمن تأکید بر تداوم همکاری مشترک و حل اختلافات با ایران از راه‌های مسالمت‌آمیز، بر «ضرورت پایبندی ایران به توقف غنی‌سازی بیش از حد اورانیوم و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کردند و گفتند که برای همکاری با ایران در این پرونده آماده‌اند.

آنها همچنین یک بار دیگر «ادعاهای خود در خصوص جزایر سه‌گانه» را تکرار کردند.

پیش از این روزنامه جمهوری اسلامی موضع چین در قبال مسئله جزایر سه‌گانه را «ضدایرانی» توصیف کرده و از بی‌عملی ابراهیم رئیسی در مقابل آن انتقاد کرده بود.

در روز ۱۸ آذر در بیانیه مشترک رئیس‌جمهوری چین و سران شورای همکاری خلیج فارس، تأکید شد که «رهبران از تمامی تلاش‌های مسالمت‌آمیز» برای «رسیدن به راهکار صلح‌آمیز برای حل مسئله سه جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی، از راه مذاکرات دوجانبه بر مبنای قوانین بین‌المللی حمایت می‌کند.»

XS
SM
MD
LG