لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

هویت سرباز اوکراینی تیرباران‌ شده توسط روس‌ها اعلام شد؛ زلنسکی: قاتلان را پیدا می‌کنیم


این سرباز اوکراینی وقتی توسط سربازان روسیه محاصره می‌شود، پکی به سیگار خود می‌زند و فریاد می‌زند «پیروزباد اوکراین». لحظاتی بعد سربازان روسیه او را تیرباران می‌کنند. 
این سرباز اوکراینی وقتی توسط سربازان روسیه محاصره می‌شود، پکی به سیگار خود می‌زند و فریاد می‌زند «پیروزباد اوکراین». لحظاتی بعد سربازان روسیه او را تیرباران می‌کنند. 

هویت سرباز اوکراینی اسیر که نیروهای روسی او را تیرباران کردند، اعلام شد. ویدئوی کشتن او در فضای مجازی بازتاب زیادی داشت و حتی رئیس جمهوری اوکراین به کشتن او واکنش نشان داد.

انتشار ویدئوی دلخراش تیرباران این سرباز غیرمسلح، بازتاب گستر‌ده‌ای در رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی داشت و باعث انتقاد جامعه جهانی از این اقدام غیرانسانی سربازان روسی شد.

این سرباز اسیر که در حال کشیدن سیگار است، وقتی توسط سربازان روسیه محاصره می‌شود، پکی به سیگار خود می‌زند و فریاد می‌زند: «پیروزباد اوکراین». لحظاتی بعد سربازان روسیه او را تیرباران می‌کنند.

براساس اطلاعات اولیه، این سرباز، تیموری شادورا، از تیپ ۳۰ مکانیزه ارتش اوکراین است و آخرین بار در سه فوریه در نزدیکی شهر باخموت در شرق اوکراین دیده شد که صحنه درگیری‌های شدید میان طرفین است.

با این حال به گفته ارتش اوکراین، جسد این سرباز در «سرزمین‌های اشغالی موقت» است و شناسایی دقیق او پس از بازگشت جسد او به ا‌وکراین میسر خواهد بود.

در این ویدئو یکی از تیراندازان که گمان می‌رود یک سرباز روسی باشد، پس از تیرباران سرباز اسیر اوکراینی می‌گوید. «بمیر...» و از مواد انفجاری استفاده می‌کند.

هر چند چهره افرادی که این سرباز اسیر را تیرباران می‌کنند، مشخص نیست ولی به گفته اوکراین، آنها روسی هستند. روسیه بصورت علنی درباره این ماجرا اظهار نظری نکرده است.

ستاد کل نیروهای مسلح ا‌وکراین در این رابطه گفت :«تیراندازی به یک زندانی غیرمسلح، بی‌اعتنایی وقیحانه به هنجارهای حقوق بشر بین‌المللی و قوانین جنگی است. این اقدامی است که توسط قاتلان بی‌ارزش انجام می‌شود، نه جنگجویان.»

این ستاد در ادامه یادآور شد که «اشغالگران روسی بار دیگر نشان دادند که هدف اصلی آنها در اوکراین نابودی وحشیانه اوکراینی‌ها است.»

ولودیمیر زلنسکی
ولودیمیر زلنسکی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، با انتشار یک پیام ویدئویی، شجاعت این سرباز اوکراینی را ستود و تاکید کرد که قاتلان مجازات خواهند شد. او در این پیام گفت: «اشغالگران، جنگجویی را کشتند که شجاعانه به آنها گفت، پیروز باد اوکراین.»

رئیس جمهوری اوکراین در ادامه افزود: «من از همه می‌خواهم تا با اتحاد به سخنان او پاسخ دهیم، پیروزباد قهرمان، پیروزباد قهرمانان، و پیروزباد اوکراین». اشاره آقای زلنسکی به شعار حماسی ارتش اوکراین است که از محبوبیت زیادی میان میلیون‌ها اوکراینی برخوردار است.

سایر مقامات اوکراینی از جمله وزیر امور خارجه، این اقدام روس‌ها را محکوم کرده و خواستار تحقیقات فوری سازمان‌های بین‌المللی در زمینه «نسل‌کشی» و «جنایات جنگی» شدند.

آندری کوستین، دادستان کل اوکراین نیز از آغاز تحقیقات جنایی در این رابطه خبر داد. اوکراین پیشتر نیروهای روسیه را به شکنجه، تجاوز، و قتل اسرای جنگی اوکراینی متهم کرده است.

با استفاده از گزارش‌های سرویس جهانی بی‌بی‌سی ‌و شبکه خبری سی‌ان‌ان
XS
SM
MD
LG