لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

آمریکا نهایی‌ شدن توافق میان واشنگتن و تهران را رد کرد


معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هر گونه خبر در مورد نهائی شدن توافق میان واشنگتن و تهران را رد کرد.

ودانت پاتل در کنفرانس خبری تلفنی روز سه‌شنبه با خبرنگاران گفت: «این خبر اشتباه است. ما توافق را نهایی نکرده‌ایم و شرایط کماکان مانند سابق است.»

پاتل با اشاره به اینکه واشنگتن پاسخ نظرات ایران را از طریق اتحادیه اروپا داده گفت: «اکنون نوبت ایران است که پاسخ دهد.»

امروز سه‌شنبه برخی رسانه‌های خبری به نقل از یک مقام سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش کردند که آمریکا و ایران به توافق رسیده‌اند و خبر آن طی دو تا سه هفته آتی اعلام خواهد شد.

از سوی دیگر، پاتل گفت که جهان، به خصوص کشورهای منطقه، باید تعمیق اتحاد روسیه با ایران را تهدیدی بسیار بزرگ قلمداد کند. او تاکید کرد: «ما تمامی تحریم‌های آمریکا علیه تجارت تسلیحاتی هر دو کشور روسیه و ایران را با قدرت اعمال خواهیم کرد.»

آمریکا معتقد است روسیه قصد دارد صدها پهپاد ساخت ایران وارد کند و آن چه گزارش شده که در میدان جنگ روسیه علیه اوکراین استفاده شد و خوب عمل نکرد، اولین سری از پهپادها است.

به گفته معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اولین محموله طی چند روز در ماه اوت توسط هواپیماهای باربری روسیه از ایران به آن کشور منتقل شد.

پاتل گفت: «روسها هنوز در ایران آموزش کار با این سیستمها می‌بینند و ارزیابی ما این است که آنها می‌خواهند پهپادهای ایران را که می‌توانند حمله هوائی و جنگ الکترونیک‌کنند، علیه اوکراین به کار گیرند.»

آمریکا روی آوردن مسکو به تهران، برای تهیه لوازم و تجهیزات نظامی را تأثیرگذاری تحریمها و محدود کردن صادرات به روسیه می داند و به‌ گفته پاتل «روسیه ناچار شده برای تدارک دیدن لوازم و تجهیزات، رو به کشورهایی بیاورد که (از لحاظ کیفیت)نمی‌توان روی آنها حساب کرد.»

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG