لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۷

تهران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به «زیاده‌خواهی» متهم کرد


یک روز پس از انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره استفاده ایران از یک آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته نسل ششم در نطنز، تهران این نهاد را به «زیاده‌خواهی» متهم کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز سه‌شنبه هشتم شهریور گفت: «ایران صرفا تبادل پادمانی را اجرا می‌کند و در واقع فقط حسابرسی مواد هسته‌ای صورت می‌گیرد،به این ترتیب که ایران اعلام می‌کند چه میزان مواد هسته‌ای در چه نقاطی دارد و با آن‌ها چه کارهایی انجام می‌دهد.»

وی خواسته‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تهران را «زیاده‌خواهی» توصیف کرد و فعالیت‌های هسته‌ای ایران را در چارچوب «قانون اقدام راهبردی» مصوب مجلس شورای اسلامی دانست.

بهروز کمالوندی در ادامه سخنان خود با اشاره به عدم دسترسی آژانس به دوربین‌های نظارتی خود در ایران، افزود: «اگر طرف‌های مقابل به تعهدات خود بازگردند، این امکان وجود دارد که دوربین‌ها مجددا کار خود را آغاز کنند.»

بر اساس گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران غنی‌سازی اورانیوم را در یکی از آبشارهای سانتریفیوژهای پیشرفته «آی‌آر۶» در نطنز آغاز کرده است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه هفتم شهریور گزارش داد به نسخه‌ای از گزارش محرمانه آژانس دست یافته که در آن آمده است ایران از یک آبشار متشکل از ۱۷۴ سانتریفیوژ پیشرفته از نسل ششم را در نطنز برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده می‌کند.

بر اساس این گزارش، ایران دو آبشار دیگر از سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز نیز دارد که یکی از آنها در حال آماده‌سازی برای غنی‌سازی اورانیوم است، اما به سومین آبشار هنوز گاز هگزافلوراید تزریق نشده است.

ایران از یک سال پیش سطح غنی‌سازی اورانیوم را تا ۶۰ درصد بالا برده است در حالی که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۳/۶۷ درصد داده بود.

جمهوری اسلامی ایران از اردیبهشت سال ۹۸ روند توقف یا کاهش اجرای برخی تعهدات خود در چارچوب برجام را آغاز کرد و این روند همچنان ادامه دارد.

کشورهای غربی طی ماه‌های گذشته بارها نسبت به فعالیت‌های اخیر هسته‌ای ایران از جمله استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته و بالابردن سطح غنی‌سازی اورانیوم ابراز نگرانی کرده‌اند و از تهران خواسته‌اند به تعهداتش در برجام بازگردد.

علاوه بر این، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار شفاف‌سازی ایران در مورد کشف آثار اورانیوم در سه مکان «مشکوک» به فعالیت‌های هسته‌ای است.

گزارش‌ جدید آژانس از فعالیت‌های اخیر هسته‌ای ایران در حالی منتشر می‌شود که تهران هنوز در حال بررسی پاسخ آمریکا به پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا برای توافق احیای برجام است.

وب‌سایت نورنیوز، وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران، دو روز پیش اعلام کرده بود که بررسی پاسخ آمریکا به درخواست‌های جمهوری اسلامی درباره توافق احتمالی دست‌کم تا پایان هفته جاری به طول خواهد انجامید.

در همین حال محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز دوشنبه هفتم شهریور در گفت‌وگو با خبرنگاران در استان لرستان، هدف از مذاکرات احیای برجام را لغو تحریم‌ها و بهره‌برداری تهران از منافع اقتصادی آن عنوان کرد.

آخرین دور مذاکرات احیای برجام در وین بر روی متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای خروج از بن‌بست مذاکرات متمرکز بود.

این پیش‌نویس توسط جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا، تهیه شده است. وی روز یکشنبه در مصاحبه با روزنامه اتریشی «کرونن سایتونگ» ضمن ابراز خوش‌بینی به نتیجه مذاکرات احیای برجام،گفت: «این توافق دنیا را کمی امن‌تر می‌کند.»

XS
SM
MD
LG