لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

آخرین «میلی‌مترها» تا احیای برجام؛ ایران: بررسی پاسخ‌ها تا پایان هفته ادامه دارد


برجام | JCPOA
برجام | JCPOA

برخی رسانه‌های دولتی و حکومتی ایران با اشاره به مذاکرات احیای برجام اعلام کرده‌اند «بررسی پاسخ‌های آمریکا» توسط جمهوری اسلامی دست‌کم تا «پایان هفته جاری» ادامه دارد.

همزمان، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگویی با یک نشریه اتریشی در مورد مذاکرات احیای برجام گفت: «به لحظه سرنوشت‌ساز و مهمی رسیده‌ایم.»

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با روزنامه کرونن سَیتونگ اتریش در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت مذاکرات احیای برجام و متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای حصول توافق نهایی اظهار داشت: من پاسخ آمریکا را دریافت کرده‌ام. اکنون ایران باید به آنها پاسخ دهد. ما در این مذاکرات به لحظه حساس و سرنوشت‌سازی رسیده‌ایم.

بورل در ادامه گفت: من خوش‌بین هستم. این، آخرین میلی‌مترهاست. (احیای برجام) جهان را به جای ایمن‌تری تبدیل می‌کند

از سوی دیگر خبرگزاری «ایسنا» روز یکشنبه ششم شهریورماه در خبری به نقل از «منابع مطلع» نوشته است «بررسی دقیق پاسخ‌های آمریکا» در خصوص ایده‌های هماهنگ کننده اتحادیه اروپایی «همچنان در سطوح کارشناسی در جریان است.»

این رسانه به نقل از منابعی که نامی از آنها نبرده نوشته است که روند بررسی پاسخ ایالات متحده آمریکا «حداقل تا پایان هفته جاری ادامه خواهد داشت.»

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوم شهریورماه از «دریافت پاسخ دولت آمریکا» و آغاز «بررسی دقیق» آن از سوی مقامات تهران خبر داده بود.

همان روز ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز اعلام کرده بود که آمریکا پاسخ رسمی به نظرات ایران برای «حل و فصل موضوعات باقی‌مانده در مذاکرات احیای برجام» را از طریق «مقامات اروپایی» داده است.

در این میان، روزنامه «جمهوری اسلامی» چاپ تهران و از رسانه‌های نزدیک به روحانیون سنتی حاکم بر ایران، در شماره روز یکشنبه ششم شهریورماه نوشته است: هرچند مسئولان ایرانی مذاکرات برجامی گفته‌اند «در حال بررسی پاسخ آمریکا هستند، ولی رسانه‌ها «به صورت غیررسمی» متنی را منتشر کرده‌اند که بخشی از پاسخ طولانی آمریکا به سؤال‌های ایران را دربردارد و «نشان می‌دهد موارد مهمی از خواسته‌های ایران مورد قبول آمریکا واقع نشده است.»

این رسانه در ادامه گزارش برجامی خود با استناد به «اخبار غیررسمی» آورده است: آمریکا به «سه مورد از خواسته‌های مهم ایران» پاسخ منفی داده که این پاسخ آمریکا «یک گام به جلو و سه گام به عقب» است.

از سوی دیگر، روزنامه «کیهان» چاپ تهران، برخلاف توصیه روزهای گذشته خود که خواهان «تعلیق دوماهه در پاسخ‌دهی تهران» شده بود، در شماره روز یکشنبه ششم شهریورماه خود خواسته است تا دولت ایران قید مذاکرات را بزند و همین طور که در یک سال گذشته «موفق عمل کرده» پیش برود.

این رسانه که زیر نظر نماینده مستقیم آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود، در یادداشت روز خود با عنوان «از خیانت در اِعمال تحریم تا تلاش برای غلبه بر تحریم»، مدعی شده است: «راه طی شده» در این سال‌ها ثابت کرد با «مذاکره برای لغو تحریم» تحریم کاهش نمی‌یابد «بلکه دایره مذاکره گسترده‌تر می‌شود.»

جان کربی، هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ سفید دوم شهریورماه در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه «فاکس‌نیوز» آمریکا گفته بود که «بایدن همچنان به احیای برجام متعهد است» و اعتقاد رئیس‌جمهوری آمریکا این است که «دیپلماسی بهترین مسیر برای رسیدن به نتیجه‌ای است که در آن ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد.»

XS
SM
MD
LG