لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۴

کاخ سفید با تائید «چشم‌پوشی ایران از بعضی از خواسته‌ها»: به احیای برجام نزدیک‌تر شده‌ایم


جان کربی، هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ سفید
جان کربی، هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ سفید

جان کربی، هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ سفید، می‌گوید اکنون نسبت به دو هفته پیش به دستیابی به توافق احیای برجام با ایران «نزدیک‌تر شده‌ایم.»

کربی روز یکشنبه ششم شهریور به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفت به رغم چنین تحولی، که به گفته او به خاطر اراده جمهوری اسلامی برای چشم‌پوشی از بعضی از خواسته‌هایش به‌دست آمده است، برخی اختلاف نظرها میان طرفین همچنان پابرجاست ولی تلاش برای دستیابی به «نتیجه مثبت» ادامه خواهد یافت.

وی با بیان اینکه ایران و اتحادیه اروپا مشغول بررسی پاسخ آمریکا هستند، بهبود وضعیت در خاورمیانه را در گرو دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران دانست و بار دیگر تاکید کرد جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، دیپلماسی و بازگشت به برجام را بهترین مسیر در تعامل با ایران می‌داند.

همزمان، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای عمانی خود گفت «پاسخ طرف آمریکایی» در مورد احیای برجام «با دقت در حال بررسی» توسط مقامات جمهوری اسلامی است. حسین امیرعبداللهیان به بدر البوسعیدی گفت اراده تهران «بر حصول توافقی خوب، پایدار و قوی» استوار است.

این در شرایطی است که مقامات اسرائیل، متحد نزدیک آمریکا، نسبت به احیای برجام که به گفته آنها امنیت اسرائیل و منطقه را به خطر می‌اندازد ابراز نگرانی کرده‌اند.

رئیس موساد در راه واشنگتن

بر اساس گزارش‌ها دیوید بارنیا، رئیس موساد، در روزهای آینده در چارچوب تلاش‌های اسرائیل برای «شکل‌دهی به توافق هسته‌ای احتمالی» میان ایران و قدرت‌های جهان به واشنگتن سفر می‌کند. همزمان، نخست‌وزیر اسرائیل به ارتش اسرائیل و موساد دستور داده خود را برای مقابله با ایران آماده کنند.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، یک مقام ارشد روز یکشنبه تایید کرده که کاخ سفید از سفر پیش‌روی آقای بارنیا به آمریکا مطلع است.

رئیس سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل، موساد، پس از وزیر دفاع و مشاور امنیت ملی اسرائیل، سومین مقام بلندپایه این کشور است که در روزهای اخیر به منظور بحث درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهان به واشنگتن سفر می‌کند.

دیوید بارنیا در اظهارنظری کم‌سابقه به خبرنگاران گفته است توافق هسته‌ای با ایران برای اسرائیل «بسیار بد» و «مبتنی بر دروغ‌ها» است.

او، نخست‌وزیر، و وزیر دفاع اسرائیل همگی ضمن ابراز مخالفت با توافق هسته‌ای احتمالی گفته‌اند اسرائیل ملزم به تبعیت از این توافق «بد» نیست و حق اقدام علیه برنامه هسته‌ای ایران را برای خود محفوظ می‌داند.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز روز یکشنبه در تازه‌ترین موضع‌گیری خود علیه تهدید هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت به ارتش اسرائیل و موساد دستور داده خود را برای مقابله با ایران آماده کنند. به گفته او، «آمریکایی‌ها این را می‌دانند، جهان این را می‌داند، جامعه اسرائیل نیز باید آن را بداند.»

«آخرین میلی‌مترها» تا احیای برجام

شتاب تحولات در مورد احیای برجام در شرایطی است که روز یکشنبه برخی رسانه‌های دولتی و حکومتی ایران با اشاره به مذاکرات احیای برجام اعلام کرده‌اند «بررسی پاسخ‌های آمریکا» توسط جمهوری اسلامی دست‌کم تا «پایان هفته جاری» ادامه دارد.

همزمان، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگویی با یک نشریه اتریشی در مورد مذاکرات احیای برجام گفت: «به لحظه سرنوشت‌ساز و مهمی رسیده‌ایم.»

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با روزنامه کرونن سَیتونگ اتریش در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت مذاکرات احیای برجام و متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای حصول توافق نهایی اظهار داشت: من پاسخ آمریکا را دریافت کرده‌ام. اکنون ایران باید به آنها پاسخ دهد. ما در این مذاکرات به لحظه حساس و سرنوشت‌سازی رسیده‌ایم.

بورل در ادامه گفت: من خوش‌بین هستم. این، آخرین میلی‌مترهاست. (احیای برجام) جهان را به جای ایمن‌تری تبدیل می‌کند

XS
SM
MD
LG