لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

احیای برجام | رئیس موساد در راه واشنگتن؛ ارتش اسرائیل خود را برای «مقابله با ایران» آماده می‌کند


دیوید بارنیا، رئیس موساد، در روزهای آینده در چارچوب تلاش‌های اسرائیل برای «شکل‌دهی به توافق هسته‌ای احتمالی» میان ایران و قدرت‌های جهان به واشنگتن سفر می‌کند. همزمان، نخست‌وزیر اسرائیل به ارتش اسرائیل و موساد دستور داده خود را برای مقابله با ایران آماده کنند.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، یک مقام ارشد روز یکشنبه تایید کرده که کاخ سفید از سفر پیش‌روی آقای بارنیا به آمریکا مطلع است.

رئیس سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل، موساد، پس از وزیر دفاع و مشاور امنیت ملی اسرائیل، سومین مقام بلندپایه این کشور است که در روزهای اخیر به منظور بحث درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهان به واشنگتن سفر می‌کند.

دیوید بارنیا در اظهارنظری کم‌سابقه به خبرنگاران گفته است توافق هسته‌ای با ایران برای اسرائیل «بسیار بد» و «مبتنی بر دروغ‌ها» است.

او، نخست‌وزیر، و وزیر دفاع اسرائیل همگی ضمن ابراز مخالفت با توافق هسته‌ای احتمالی گفته‌اند اسرائیل ملزم به تبعیت از این توافق «بد» نیست و حق اقدام علیه برنامه هسته‌ای ایران را برای خود محفوظ می‌داند.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز روز یکشنبه در تازه‌ترین موضع‌گیری خود علیه تهدید هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت به ارتش اسرائیل و موساد دستور داده خود را برای مقابله با ایران آماده کنند. به گفته او، «آمریکایی‌ها این را می‌دانند، جهان این را می‌داند، جامعه اسرائیل نیز باید آن را بداند.»

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل
یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل

نخست‌وزیر اسرائیل با تاکید بر اهمیت وجود «یک تهدید نظامی معتبر» علیه جمهوری اسلامی افزود این زبانی است که دولت ایران می‌فهمد و منجر به «یک توافق خوب» خواهد شد.

یائیر لاپید مشخصا گفت اسرائیل می‌خواهد توافق جدید با ایران دربرگیرنده مدت‌زمان‌های طولانی‌تر و نظارت‌های سختگیرانه‌تری باشد و به برنامه موشک‌های بالستیک ایران و نیز اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی در خاورمیانه رسیدگی کند.

«آخرین میلی‌مترها» تا احیای برجام

شتاب تحولات در مورد احیای برجام در شرایطی است که روز یکشنبه برخی رسانه‌های دولتی و حکومتی ایران با اشاره به مذاکرات احیای برجام اعلام کرده‌اند «بررسی پاسخ‌های آمریکا» توسط جمهوری اسلامی دست‌کم تا «پایان هفته جاری» ادامه دارد.

همزمان، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگویی با یک نشریه اتریشی در مورد مذاکرات احیای برجام گفت: «به لحظه سرنوشت‌ساز و مهمی رسیده‌ایم.»

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با روزنامه کرونن سَیتونگ اتریش در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت مذاکرات احیای برجام و متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای حصول توافق نهایی اظهار داشت: من پاسخ آمریکا را دریافت کرده‌ام. اکنون ایران باید به آنها پاسخ دهد. ما در این مذاکرات به لحظه حساس و سرنوشت‌سازی رسیده‌ایم.

بورل در ادامه گفت: من خوش‌بین هستم. این، آخرین میلی‌مترهاست. (احیای برجام) جهان را به جای ایمن‌تری تبدیل می‌کند

XS
SM
MD
LG